Najdroższe miasto do życia na świecie? Pewnie go nie znacie. Tokio, Pekin poza podium

Najdroższe miasta do życia? Większość wskaże na biznesowe centra Azji. Hongkong, Tokio, Pekin albo Szanghaj. Wysoko pewnie uplasuje się również Nowy Jork i Londyn. Ale jakie miasto zdobyło ten tytuł w 2021? Aszchabad. Kto jest w stanie wskazać to miasto na mapie?

Ranking "Cost of Living" jest tworzony przez firmę doradczą Mercers. By określić szacunkową wartość życia w danym mieście, analizie poddane są takie parametry jak relacja średniej pensji do ceny najmu mieszkania, kwoty mediów i ok. 200 innych elementów. 

Drogi Aszchabad

Od wielu lat liderem rankingu był Hongkong, który znany jest jako najdroższe miejsce do życia, o czym często piszemy, przytaczając charakterystyczne cechy tej metropolii, jak np. mieszkania trumny. 

Ale wydarzenia związane z pandemią i licznymi katastrofami, które wydarzyły się na przestrzeni ostatniego roku, spowodowały, że na pierwszym miejscu pod względem kosztów życia znalazło się mało znane miasto: Aszchabad, czyli stolica Turkmenistanu. 

Zmiany w rankingu

Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu jednak nie oznacza, że stolica Turkmenistanu staje się finansową potęgą. Miejsce to bowiem zajmuje z powodu ogromnej inflacji oraz niskich, spadających od 2014 roku cen gazu. Kraj ten w całości eksportuje ten surowiec z Rosji, która nie godzi się na renegocjacje długoletnich umów. Rosnąca dziura budżetowa powoduje wzrosty cen w każdej dziedzinie życia. Zapewne wiele innych miast Turkmenistanu trafiłoby do rankingu, gdyby nie fakt, że analizowana jest tutaj tylko stolica kraju. 

Na wysokim trzecim miejscu w rankingu znajduje się również Bejrut, który awansował na to miejsce po ogromnym wybuchu z 4 sierpnia 2020. Zniszczenia stolicy oraz problemy z dostępem do żywności spowodowały, że stolica Libanu awansowała na trzecie miejsce rankingu w 2021 roku z miejsca 45 w 2020 i 54 w roku 2019. 

A jak na tle innych krajów wypada Polska? Według rankingu Warszawa jest jednym z najtańszych miast do życia. Stolica Polski zajmuje aż 164 miejsce w rankingu na 209 analizowanych metropolii. Jeszcze w 2020 roku zajmowała 169, a w 2019 173 miejsce.