To nie może być prawda. A jednak! Niesamowita wieża powstanie w Chinach

Łamie zasady grawitacji, wygląda jak scenografia z filmu sci-fi, a nie rzeczywista konstrukcja. A jednak! Niezwykła wieża powstanie w chińskim Shenzen, a do jej budowy zostaną użyte znane obecnie materiały budowlane. Całość jest bowiem sprytnym złudzeniem optycznym.

Powiedzieć, że to będzie typowa konstrukcja, to nieprawda. Będzie to wykwintna praca inżynierska oparta o wiedzę z zakresu fizyki budowli, mechaniki oraz skrupulatne wyliczenia specjalistów. Niemniej, wieża powstanie z wykorzystaniem obecnej wiedzy i materiałów. A wygląda jak nie z tej ziemi.

Konkurs bez zwycięzcy

W Azji obecnie buduje się najwięcej wysokich budynków, a całą statystykę podbijają Chiny coraz to śmielszymi projektami. Najnowszy koncept to wieża, która powstanie w mieście Shenzen i wygląda jak unosząca się w powietrzu wyspa. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Co ciekawe, na pomysł konstrukcji rozpisano specjalny konkurs, ale żaden z projektów zdaniem jury nie zasługiwał na pierwsze miejsce. Dlatego zwycięzcą zostało studio Sou Fujimoto, zajmując miejsce drugie. To tylko świadczy o tym, jak wysokie standardy estetyczne mają architekci i urbaniści z Państwa Środka. 

WizualizacjaWizualizacja materiały prasowe / Sou Fujimoto Architects

Lewitująca wyspa

Na wizualizacji widać konstrukcję dysku, który unosi się nad ziemią, a za jego krawędzi pływa coś na kształt wodospadu bądź sopli lodu. Wizualnie wygląda to tak, jakby konstrukcja lewitowała w powietrzu. Faktycznie, będzie podparta na 99 cienkich wieżach, które łączą się u góry w jedną całość. 

Według projektantów do wykonania konstrukcji będą potrzebne duże ilości stali, włókna węglowego oraz lin wykonanych z kevlaru. Całość uzupełniona będzie rzecz jasna o beton. Wykorzystanie tego typu materiałów, na pewno wpłynie na cenę, ale widać nie o nią tutaj chodzi. 

Budynek ma wszak powstać w turystycznej dzielnicy Shenzen, Qianhaiwan. Mają się w niej znaleźć ponadto atrakcje turystyczne oraz restauracje. Cała konstrukcja ma mierzyć 268 metrów wysokości. Dla porównania, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mierzy 237 metrów.