Mieszkał tu Gomułka, jest też dom w prezencie od Chruszczowa. Ośrodek sprzedany za 3,5 mln zł

Na wczasy przyjeżdżali tutaj najważniejsi dygnitarze okresu PRL-u z Gomułką na czele. Na terenie ośrodka znajduje się również chatka podarowana pierwszemu sekretarzowi przez samego Chruszczowa. Teraz cały ośrodek może zyskać nowe życie, bo znalazł się nowy właściciel.

Do trzech razy sztuka - mawia porzekadło. I w przypadku ośrodka turystycznego w Łęguckim Młynie idealnie się sprawdza. Dopiero w trzecim przetargu wybrano ostatecznego kupca słynnej nieruchomości. 

Sprzedaż za trzecim razem

Wspomniany kompleks wypoczynkowy władze powiatu Olsztyńskiego usiłują sprzedać od niemal dziesięciu lat. Dopiero trzeci przetarg przyniósł rozstrzygnięcie. Cena wyjściowa wynosiła 3,5 mln zł, a kupiec zgodził się zapłacić o 35 tys. zł więcej. 

Ośrodek w Łęguckim MłynieOśrodek w Łęguckim Młynie Ośrodek w Łęguckim Młynie

Obecnie lokalne władze są na etapie uzyskiwania zgody od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz od Lasów Państwowych. Oba podmioty zgodnie z przepisami dysponują prawem pierwokupu tego typu nieruchomości.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Przez ten czas oczywiście byli inni zainteresowani kupnem, ale np. w 2017 roku inwestor chciał nabyć jedynie elektrownię, która znajduje się na terenie ośrodka. Niestety, nie było w takiej konfiguracji możliwości sprzedaży. 

- Nieruchomość znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Taborskich, obszarze ptasim Natura 2000 – Dolina Pasłęki i obszarze siedliskowym Natura 2000 – Rzeka Pasłęka. Część posiadłości znajduje się też na terenie rezerwatu przyrody – ostoi bobrów na rzece Pasłęce. Otoczenie stanowią tereny leśne, brzeg jeziora Łęguty oraz w oddali zabudowane grunty wsi Łęguty. Nieruchomość znajduje się na terenie, dla którego brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały natomiast określone sposoby użytkowania - czytamy w oficjalnej ofercie sprzedaży publikowanej na stronie gminy. 

Dygnitarze PRL-u i dar od Chruszczowa

Cały kompleks znajduje się na obszarze 7,5 ha, do którego przynależą trzy wille, letni domek mieszkalny, dwa drewniane domki gospodarcze oraz wartownia z barem i biurem. Na terenie ośrodka są również: kort tenisowy, wiaty z kominkiem oraz miejsce do organizowania ognisk. Ponadto, przy jeziorze zbudowane są dwa pomosty spacerowe. 

Według dziennikarzy Onetu ośrodek często był odwiedzany między innymi przez pierwszego sekretarza KC PZPR - Gomułkę, czy Piotra Jaroszewicza, byłego prezesa Rady Ministrów w latach 70. XX wieku. Podobno jeden z drewnianych domów ofiarował Gomułce sam Nikita Chruszczow.

Ośrodek w Łęguckim MłynieOśrodek w Łęguckim Młynie Ośrodek w Łęguckim Młynie

Ośrodek w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest oznaczony jako miejsce, pod działalność związaną z turystyką i rekreacje, więc przyszły inwestor będzie musiał prowadzić w tym miejscu działalność o podanej specyfice. Natomiast pieniądze za ośrodek zasilą przede wszystkim budżet olsztyńskiej Powiatowej Służby Drogowej. 

Źródło: Onet.pl