Polski budynek nagrodzony w Paryżu. W taki sposób też można budować mieszkaniówkę

Budynek wygląda jak luksusowy hotel albo siedziba agencji reklamowej. Ale nie, to tak naprawdę zwykła mieszkaniówka. Choć słowo zwykła nie jest do końca adekwatne, ponieważ ta wysmakowana bryła otrzymała właśnie prestiżową nagrodę w Paryżu.

Villa Reden w Chorzowie nie przypomina w ogóle typowych budynków mieszkaniowych, jakimi raczą nas deweloperzy. Zamiast prostej elewacji ozdobionej jedynie balkonami, architekci stworzyli prawdziwe dzieło sztuki. 

Mieszkaniówka, ale inna

Polskie indywidualne projekty domów jednorodzinnych, wbrew pozorom, są dość często dostrzegane przez zagraniczne media i jury konkursów. Wystarczy wymienić chociażby dokonania Roberta Koniecznego. Budownictwo wielorodzinne już nie jest tak efektownie reprezentowane. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Ale to się zmieniło za sprawą wspaniałej realizacji studia Franta Group, czyli Villi Reden w Chorzowie. Niesamowity budynek zaskakuje formą oraz funkcją. Obiekt wygląda jak jeden budynek, ale w rzeczywistości jest to zespół czterech dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych podzielonych na cztery niezależne części. Całość zawiera osiem apartamentów. 

Villa RedenVilla Reden studio Franta Group

Twórcy podpowiadają, że główną inspiracją przy tworzeniu budynku były modernistyczne międzywojenne wille, ale sposób rozwiązania tarasów przywołują na myśl kamienice z Nowego Orleanu z dzielnicy French Quarter wybudowane na przełomie XVIII i XIX wieku. 

Prestiżowa nagroda

Villa Reden zaskakuje nie tylko ciekawymi tarasami, ale również materiałami elewacyjnymi. Ciemna elewacja i drewno wykańczające podłogi i sufity tarasu to wspaniałe nawiązanie do pobliskiego drewnianego kościoła, przeniesionego tu w 1935 roku.

Villa Reden wykorzystuje również ogromne drzewa okolicznych parków. Mieszkańcy praktycznie na wyciągnięcie ręki mają korony drzew. To rzadko spotykany ukłon w stronę natury. 

Villa RedenVilla Reden studio Franta Group

To wszystko sprawiło, że realizacja studia Franta Group otrzymała prestiżową nagrodę DNA Paris Design Awards 2021 w kategorii budynki mieszkaniowe. 

- Zadanie było tym trudniejsze, że budżet był ograniczony, a oczekiwania inwestora wysokie. Idea i bryła budynku wynikały bezpośrednio z nieregularnego wielobocznego kształtu terenu przeznaczonego pod zabudowę - uzasadnia swój wybór jury.

Źródło: dna.paris