Warszawska patelnia zniknie? Tego chce Trzaskowski. Ma być jak w Paryżu

Wielu darzy to miejsce sympatią, ale obiektywnie rzecz biorąc, centrum stolicy zasługuje na coś więcej niż goły plac z plastikowym daszkiem przy wyjściu z Metra Centrum. Urzędnicy z prezydentem miasta na czele też to widzą i zapowiadają coś z tym zrobić. Inspiracją ma być Paryż.

Warszawa praktycznie od początku odbudowy po wojnie ma problem z zagospodarowaniem ścisłego centrum. Obszar tzw. patelni należy właśnie do jednego z takich miejsc. Wykonany na szybko plac zadomowił się na zbyt długo w tym reprezentacyjnym miejscu stolicy - twierdzą urzędnicy.

Koniec patelni nadchodzi

Plac przed wyjściem ze stacji Metra Centrum miał być jedynie przejściowym rozwiązaniem. Słynna "patelnia" wybudowana w 1998 roku znajduje się w miejscu, w którym ma znajdować się "budynek  stanowiący dominantę przestrzenną – obiekt o wyróżniającej się formie". Tak, to miejsce opisuje obowiązujący Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

- Plac nad stacją Metro Centrum. Przestańmy myśleć o patelni. Zobaczmy w tym miejscu pawilon, który połączy tramwaje, metro, stację Śródmieście i podziemia - mówią urzędnicy cytowani przez "Gazetę Wyborczą". Tego samego zdania jest prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, co potwierdzają jego słowa wypowiedziane na spotkaniu organizowanym przez Urban Land Institute Poland. 

To nie pierwszy raz

Obecną inspiracją dla miejsca, które miałoby powstać w miejscu "patelni", jest projekt dworca Saint-Denis Pleyel w Paryżu, autorstwa studia Kengo Kuma. Wspomniany budynek nie tylko pięknie się prezentuje i ma wypełniać dotychczasową pustkę, ale przede wszystkim łączyć wiele dróg komunikacji rozlokowanych na kilku poziomach. 

Wariant z 2004 r. z halą w miejscu patelni i łącznikiem równoległym do tunelu średnicowegoWariant z 2004 r. z halą w miejscu patelni i łącznikiem równoległym do tunelu średnicowego transport-publiczny.p

Warto przypomnieć, że podobne pomysły na zagospodarowanie placu są praktycznie od samego początku. Jedną z pierwszych koncepcji jest projekt z 2004 roku, który zakładał budowę oktagonalnej kopuły zadaszającej patelnię. 

Na przeszkodzie do budowy stoi parę instytucji, najtrudniej jest władzom miasta dogadać się z... kolejarzami, dla których jest to trudny w przebudowie teren. Póki co, miasto jest zajęte budową łącznika między stacją metra Centrum a stacją PKP Śródmieście. Obecnie osoby chcące przejść bezpośrednio ze stacji Śródmieście do metra, muszą wyjść w górę, później w dół i w międzyczasie pokonać kilkadziesiąt schodów.