Gwiezdne wrota w Lublinie. Portal łączy miasta. "Doznanie, którego mogli zaznać tylko astronauci"

"Zbliżenie ludzi różnych kultur, zachęcenie do przemyślenia idei jedności". To główny cel nietypowej instalacji, która stanęła w Lublinie. Twórcom chodzi o "doznania, którego do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemi".

W Lublinie, na placu Litewskim, pojawił się wyjątkowy obiekt architektoniczny. To instalacja artystyczna, która budzi skojarzenia z filmem oraz serialem "Gwiezdne Wrota". Tajemniczy obiekt pełni bowiem rolę swego rodzaju portalu, który w wirtualny sposób pozwala łączyć się mieszkańcom dwóch miast.

W tym wypadku w czasie rzeczywistym można nawiązać relację z przechodniami w Wilnie. "Portal" stanowi bowiem formę gigantycznego wyświetlacza z kamerą wykorzystującego połączenie internetowe.

Chcą łączyć kultury. "Portal" ma w tym pomóc

"Portal Lublin-Wilno na Placu Litewskim jest wizualnym mostem łączącym miasta i kultury. Dwa ekrany umieszczone jednocześnie w Wilnie i Lublinie umożliwiają mieszkańcom wzajemną obserwację i nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym", pisze w swoim komentarzu Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża", który stoi za inicjatywą.

 

Jak wyjaśnia organizacja, głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. "Portal daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach" - twierdzą inicjatorzy akcji.

Portal, który stanął w Lublinie, to element większej akcji organizowanej przez fundację Benediktas Gylys. To litewska organizacja, która od siedmiu lat realizuje projekty wspierające naukę, innowacyjność i kreatywność.

Wilno i Lublin stały się pierwszymi miastami, które połączył wirtualny most. Portal ma być akceleratorem dla społeczności nowej fali, jego celem jest "zbliżenie ludzi różnych kultur, zachęcenie do przemyślenia idei jedności" - czytamy na stronach organizacji.

Artystyczna instalacja ma dać poczucie jedności

Fundacja ma nadzieję, że artystyczny portal "pomoże odczuć jedność, w czasach, w których idee i narracje polaryzują i dzielą".

Twórcy projektu liczą, że przechodnie dzięki portalowi doznają tzw. "overview effect". - Doznania, którego do tej pory mogli zaznać tylko astronauci przy pierwszym spojrzeniu na Ziemię z kosmosu, powodującego radykalną zmianę w samoświadomości i wyzwalającego poczucie wspólnoty - wyjaśnia Alina Sheyda z Ośrodka "Rozdroża" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble