Twórca Złotej 44 znowu buduje w Polsce. Trzecie podejście do rodzinnej Łodzi

Daniel Libeskind to jeden z najbardziej znanych architektów na świecie. Nie wszyscy wiedzą, że ten bardzo uzdolniony architekt urodził się w Łodzi. Miasto darzy niesłabnącym sentymentem i teraz zaprojektuje dla niego aż 21 obiektów. To jego trzecia próba budowy w tym mieście.

Libeskind urodził się 12 maja 1946 roku w Łodzi, w rodzinie żydowskiej. Jego rodzice zostali zesłani w głąb ZSRR jeszcze na początku wojny, dlatego udało im się uniknąć hitlerowskiego holokaustu.

Próbuje po raz trzeci

Trzymajmy się jednego czasu: Rodzina Libeskindów wyprowadziła się z Łodzi w 1957 roku, ale rodzinne miasto na zawsze pozostało w sercu Daniela, choć wielką karierę architekt zrobił na Zachodzie. Dwa lata mieszkali w Izraelu, by w 1959 roku przenieść się do USA.  Od lat architekt wspiera rodzinne miasto i próbuje dla niego projektować.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Renomę zdobył, tworząc niezwykłe budynki, utrzymane w stylu dekonstruktywizmu. Wśród największych dzieł wylicza się Muzeum Żydowskie w Berlinie czy Imperial War Museum North w Manchesterze. 

Wizualizacja Muzeum Architektury w ŁodziWizualizacja Muzeum Architektury w Łodzi Studio Libeskind

Najbardziej znanym budynkiem Libeskinda w Polsce jest rzecz jasna Złota 44, nazywana również "Żaglem". Apartamentowiec wyróżnia się na tle pozostałych, wysokich budynków stolicy swoją bryłą, a mieszkanie w nim ma chociażby słynny piłkarz Robert Lewandowski. 

 

Mimo że karierę architekt rozwijał głównie na zachodzie, to nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście i i zaprojektował już dwa budynki, które miały się tam stanąć. Niestety, przygotowana przez projektanta w 2013 roku wizja Bramy do miasta nie została zrealizowana. Tak samo jak projekt Muzeum Architektury, który architekt zaproponował w 2018 roku. 

Nexus21

Pod tą futurystyczną nazwą kryje się założenie budowy 21 budynków, które miałyby powstać w centrum Łodzi, a za ich projekt odpowiadałoby studio Daniela Libeskinda. Pierwszym z nich miałby być przygotowany od zera projekt Muzeum Architektury, a następnie Centrum Innowacji Modowych.

Wizualizacja Muzeum Architektury w ŁodziWizualizacja Muzeum Architektury w Łodzi Studio Libeskind

Okazja do tego wydaje się być idealna, ponieważ rada miejska w Łodzi ustanowiła rok 2021 rokiem Daniela Libeskinda. Rok wcześniej przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta.