Przemawiał tu Hitler i Jan Paweł II. Powstała z żelbetu, granitu i drewna z Australii. Hala Stulecia

Kiedy powstawała, większość konstrukcji wznoszono wyłącznie ze stali. Nowatorska jak na swoje czasy Hala Stulecia stała się jednym z pierwszych dowodów na to, że futurystyczne wizje da się realizować dzięki nowatorskiemu podejściu do materiałów.

Hala Stulecia to dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Wrocławia. Historia wyjątkowej nieruchomości sięga trudnych czasów, budowę rozpoczęto bowiem jeszcze długo przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

 
Breslau Jahrhunderthalle z Napoleonem w tle 

Hala miała powstać na rocznicę wygłoszenia odezwy Fryderyka Wilhelma III, króla Prus i księcia Śląska. W roku 1813 wezwał on do oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Pięć lat wcześniej Breslau, jak wówczas nazywano Wrocław, został bowiem podbity przez Hieronima, najmłodszego z braci francuskiego cesarza.

W hali miała odbyć się Wystawa Stulecia mająca być dowodem gospodarczej potęgi Śląska. Inspiracją były Wystawy Światowe, znane dziś jako EXPO. Wieża Eiffla, jedna z najsłynniejszych budowli na świecie, powstała jako element takiej właśnie wystawy w roku 1889. 

Władze Śląska chciały udowodnić, że Breslau w niczym nie ustępuje zachodnim stolicom. Decyzję o wzniesieniu budynku podjęto w roku 1911, a już rok później Jahrhunderthalle (z niem. "hala stulecia") została oddana w stanie surowym. Pierwotne założenie udało się zrealizować - Hala była bowiem w momencie oddania obiektem o największej rozpiętości żelbetowego przekrycia na świecie - wyniosła aż 65 metrów. Maksymalna szerokość budynku to zaś 95 metrów, wysokość 42 metry. Dzięki temu powstało aż 14 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej mogącej pomieścić nawet 10 tys. osób.  

Futurystyczna wizja, nowatorski żelbet i drewno żelazne z Australii

Większość ówczesnych konstrukcji o wielkich rozmiarach powstawała w owym czasie ze stali. Twórcy Hali Stulecia postawili jednak na bardziej nowatorski jak na owe czasy żelbet. Sceptycy obawiali się, czy połączenie stalowej konstrukcji i betonu wytrzyma tak wielkie obciążenie. Do budowy nieruchomości użyto jednak zarówno najwyższej klasy cementu, jak i innych materiałów, które miały zapewniać wytrzymałość - granitu, a nawet tzw. drzewa żelaznego, które zostało sprowadzone z Australii i cechuje się wyjątkową twardością i wytrzymałością. 

Z perspektywy ówczesnych Hala Stulecia była projektem futurystycznym. Max Berg, architekt, zaprojektował budynek w stylu ekspresjonistycznym. Hala została wybudowana na planie kwadratu, kopuła oczywiście na planie koła. 

O tym jak skomplikowana jest historia samej Hali, jak i regionu świadczy różnorodność osobowości, które gościła. Na jej otwarciu obecny był Fryderyk Wilhelm, syn ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus. Przemawiał tu zarówno Adolf Hitler, jak i papież Jan Paweł II. W hali odbywają się nie tylko imprezy targowe, ale i sportowe - była wykorzystywana m.in. do rozgrywek koszykówki. 

Hala Stulecia wciąż jest w użytkowaniu. W latach 2009-2011 przeszła remont i gruntowną modernizację. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble