Jakie fotele wybrać do salonu?

W naszym salonie nie może zabraknąć miejsca na wygodne i praktyczne meble wypoczynkowe. Wśród nich dużym powodzeniem mogą cieszyć się fotele - każdy domownik bardzo szybko znajdzie swój ulubiony fotel, w którym będzie czuł się jak ryba w wodzie, zarówno podczas codziennego odpoczynku, oglądania telewizji oraz innych czynności, które mogą być wykonywane na fotelu. Nie od dziś wiadomo, że to w fotelu można uciąć sobie smaczną drzemkę.

Zanim dokonamy zakupu, warto zastanowić się nad tym jaki fotel powinniśmy wybrać do naszego salonu, żeby spełnił nasze oczekiwania. Przede wszystkim fotele muszą pasować do stylistyki wykończenia salonu oraz innych mebli i elementów dekoracyjnych. Wówczas meble wypoczynkowe harmonijnie będą współgrały z pozostałą częścią salonu, co korzystnie wpłynie na jakość odpoczynku oraz poziom naszej koncentracji. Wybór stylistyki to jeden aspekt, a drugim zawsze pozostaje rozmiar fotela. Na rynku możemy znaleźć zarówno małe meble jak i duże uszaki lub fotele z podnóżkiem, a wybór konkretnego z nich powinien być uzależniony od wolnej przestrzeni, którą dysponujemy w salonie. Pomieszczenie to nie powinno zostać przytłoczone poprzez zakup zbyt dużych foteli, a za małe meble mogą po prostu w nim zginąć.

Postawmy przede wszystkim na wygodę

Meble wypoczynkowe powinny być przede wszystkim bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Od ich wygody w dużej mierze zależy to, jak często będą przez nas eksploatowane. Kluczowe elementy fotela to siedzisko, oparcie oraz podłokietniki. W przypadku siedziska musi być ono elastyczne, aby dopasowywało się do naszego ciała i jego ciężaru. Tu musimy postawić na odpowiedni balans, ponieważ zbyt twarde siedzisko będzie niewygodne, a w zbyt miękkim nasze ciało może się zapadać, co będzie powodowało dyskomfort i znacznie zmniejszy efektywność naszego relaksu. Ponadto siedzisko powinno być odpowiednich rozmiarów. Uznaje się, że wygodne siedzisko fotela to takie, które ma około 42-58 centymetrów głębokości oraz 48-60 centymetrów szerokości. Takie wymiary siedziska pozwalają nam na zachowanie wygodnej i bezpiecznej pozycji siedzącej. W przypadku tego elementu ważne jest również wypełnienie. Tu popularne rozwiązania to płaskie sprężyny lub ponadczasowa pianka poliuretanowa.

Kolejny kluczowy element dla wygody korzystania z fotela to jego oparcie. To bardzo ważna część, ponieważ od niej zależy to, w jakich warunkach będziemy odpoczywali oraz stabilizacja naszych pleców, szyi oraz głowy. Wysokość oparcia w granicach 70 centymetrów powinna zapewnić nam odpowiednie podparcie. Będzie to kluczowe w przypadku częstego odpoczynku na fotelu, na przykład z dobrą książką. Lektura potrafi wciągnąć, a wiele godzin czytania w niewygodnej pozycji może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu oraz samopoczuciu. Dobrze dobrane oparcie oraz podłokietniki pozwolą nam tego uniknąć. Ostatecznie mebel powinien być dla nas w pełni bezpieczny, a nasz kręgosłup nie powinien odczuwać skutków korzystania z fotela wypoczynkowego. Nasze samopoczucie będzie świadczyć o tym, czy dokonaliśmy dobrego wyboru.

Jaki fotel kupić?

Współczesne trendy meblarskie oraz nowoczesne projekty sprawiają, że na rynku możemy wybierać spośród bardzo wielu modeli foteli. Klasyczne i proste formy wypierane są powoli przez bardziej kreatywne kształty, w tym fotele uszaki, które od lat cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Możemy postawić na fotele z elektrycznym podnóżkiem lub takie, które posiadają ten element w wersji wolnostojącej. Jeszcze inne fotele będą ich pozbawione i wydaje się, że obecnie to najczęstszy wybór użytkowników.

O jakości fotela w dużej mierze świadczą materiały, z których został wykonany. Postawmy na solidne drewno w podstawie oraz wysokiej jakości tkaniny tapicerskie, które idealnie będą pasowały do naszych wnętrz. W ten sposób stworzymy unikalne połączenie mebli, na których każdego dnia będziemy chcieli odpoczywać. Fotele w salonie sprawdzają się nie tylko podczas relaksu, ale również podczas spędzania czasu z bliskimi lub przyjaciółmi. Wygodne siedzisko to gwarancja dobrze spędzonego czasu, dlatego koniecznie o to zadbajmy, z korzyścią dla naszego zdrowia i samopoczucia.