Najdroższe miejsca postojowe w Polsce. Są na wagę złota. Rekordzista zapłacił 170 tys. zł

W Warszawie za miejsce parkingowe w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić nawet 150-170 tys. zł. W innych miastach stawki są nieco niższe, ale możliwość parkowania samochodu i tak kosztuje fortunę. Wielu Polaków dostrzega w tym okazję do inwestowania.

Drożeją nie tylko nieruchomości, ale i miejsca postojowe oraz garaże. W 2020 roku za najdroższe trzeba było zapłacić tyle, co za małe mieszkanie w niewielkiej miejscowości.

Płacą fortunę, by mieć gdzie postawić auto. Gdzie najdrożej?

Rekordzista za możliwość parkowania zapłacił 170 tys. zł. Tyle kosztowało jedno miejsce parkingowe na Saskiej Kępie - wyjaśnia Money.pl. Tylko nieco tańsze okazało się miejsce parkingowe w apartamentowcu Cosmopolitan. Nabywca zdecydował się zapłacić za nie 150 tys. zł. W tym wypadku wysoki koszt może tłumaczyć lokalizacja w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki, a więc w ścisłym centrum. 

Na podium znalazło się też miejsce parkingowe w Poznaniu. Kupujący wysupłał na nie "jedyne" 128 tys. zł. Stawki poza pierwszą trójką są już wyraźnie niższe, ale i tak mogą robić wrażenie. Na czwartym miejscu znalazło się bowiem miejsce postojowe we Wrocławiu, które kosztowało 83 tys. zł, a na kolejnym kawałek gruntu, za który nabywca zdecydował się zapłacić 75 tys. zł. 

Kolejne miejsce w zestawieniu zajął garaż. Nieruchomość położoną w Gdyni wyceniono na 68 tys. zł. W sąsiednim Gdańsku miejsce postojowe kosztowało niewiele mniej, bo 62,6 tys. zł, a stawkę zamyka Łódź. I w tym wypadku najdroższy okazał się garaż - kosztował 60 tys. zł. 

Polacy inwestują w miejsca parkingowe i garaże

Zdaniem ekspertów wiele transakcji dotyczących miejsc parkingowych i garaży ma charakter inwestycyjny. Wielu Polaków sądzi bowiem, że zarobi na wynajęciu swojej nieruchomości lub po czasie odsprzeda ją z zyskiem. Średnia cena miejsca postojowego wynosi co prawda, w zależności od lokalizacji od 20 do nawet 30 tys. zł za metr, ale i tak inwestycja wymaga mniejszych środków niż zakup mieszkania. Miesięczna opłata za garaż wynosi nawet 500 zł miesięcznie, za miejsce na podziemnym parkingu zapłacić trzeba do 450 zł.

Przedstawiciele deweloperów twierdzą, że koszt budowy jednego miejsca postojowego w parkingu podziemnym to koszt nawet 80 tys. zł. - Samo stanowisko postojowe to ok. 12 m kw., ale doliczyć do tego trzeba drogi dojazdowe, chodniki, filary itd. - wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wraz z całą infrastrukturą jedno miejsce wymaga ok. 32 m kw. na jedno auto.

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<