Dom inspirowany drzewem. O polskim budynku rozpisują się światowe media

Mało jest takich budynków jak "Circle Wood". Wpisuje się w krajobraz lasu, a jego kształt przypomina pień pośrodku polany. O pięknie domu zlokalizowanego pod Warszawą rozpisują się zagraniczne media. I nie ma się czemu dziwić.

Coraz częściej projekty polskich domów są dostrzegane przez prasę zagraniczną. Ich modernistyczne formy z naturalnym wykończeniem cieszą oko i napawają dumą właścicieli. Nie inaczej jest z jedną z najnowszych realizacji studia "Mobius Architekci".

Realizacja 'Circle Wood'Realizacja 'Circle Wood' Paweł Ulatowski

Inspirowany drewnem

Imponujący projekt powstał z połączenia dwóch, wydawać by się mogło, sprzecznych pragnień właściciela. Z jednej strony dom miał pełnić funkcję minigalerii, otwartej przestrzeni wystawowej. Z drugiej, miał być miejscem bardzo prywatnym zlokalizowanym w lesie. Znajdować się na uboczu. To właśnie las stał się główną inspiracją dla twórcy projektu Przemysława Olczyka.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

- Pomyślałem o domu jak o wielkim kawałku pnia. Projektowanie poprzez redukcję przypominało ciosanie w drewnie kieszeni pomieszczeń i kameralnych, półprywatnych, przeszklonych wnęk. W ten sposób użytkownicy mogą poczuć się, jakby stale spacerowali wśród drzew. Jest tu wiele przeszkleń rozmywających granice. Działka zapewnia swobodę, wręcz intymność obcowania z naturą i architekturą - tłumaczy idee projektu jego autor, Przemek Olczyk z warszawskiego biura Przemek Olczyk Mobius Architekci.

Realizacja 'Circle Wood'Realizacja 'Circle Wood' Paweł Ulatowski

Inwestor, który ceni sobie prywatność, nie chciał jednak zamykać się na piękno otoczenia, jakie tworzy otulina Kampinoskiego Parku Narodowego (dom znajduje się w Izabelinie). Odpowiedzią na te pozornie wykluczające się założenia projektowe stało się atrium, w którego centralnej części pozostawiono sosny, sięgające strzeliście ku niebu. Atrium przyjemnie i harmonijnie sączy przyrodę do wnętrza domu, pełnego światła dziennego, naturalnych materiałów i przestronnych przeszkleń.

Architektura bez sęków

Wprawdzie dom jest inspirowany lasem a jego ściany frontowe i okładzina przyozdobiona jest specjalnym gatunkiem egzotycznego drewna Okume, to sama konstrukcja wykonana jest z żelbetu.

 

Na szczęście dla projektu, nie jest to zbyt widoczne i całość dzięki drewnu, które nie posiada sęków oraz owalnej formie ścian wkomponowuje się w uroczy zakątek Kampinoskiego Parku Narodowego. Mimo 400 metrów kwadratowych powierzchni, dom nie przytłacza polany i przesiąka lasem. W trakcie budowy uratowano wiele drzew i do dziś stanowią one integralną część domu. 

Realizacja 'Circle Wood'Realizacja 'Circle Wood' Paweł Ulatowski

O tym jak ciekawa jest to kompozycja, świadczą, nie tylko głosy polskich, ale i zagranicznych krytyków architektury. Dom został dokładnie opisany między innymi przez ogólnoświatowy magazyn "Wallpaper Magazine", włoski "The Plan", a ostatnio największy międzynarodowy serwis Designboom.

Źródło: mobius.pl