Miasto na Marsie dla ćwierć miliona osadników. Niesamowity projekt

Po wieloletnim letargu dotyczącym przemysłu kosmicznego w końcu zaczęto myśleć poważniej o lotach kosmicznych i podboju Marsa. Piękną, ale raczej utopijną, wizję marsjańskiego miasta zaprezentowała grupa architektów.

Coraz śmielej mówi się w mediach o podboju Marsa. Elon Musk, właściciel firmy SpaceX, niedawno zapowiedział, że jego rakiety wylądują na Marsie jeszcze przed 2030 rokiem. Mimo że na razie na Marsie wylądowały tylko maszyny, za projektowanie życia dla ludzi już zabrali się architekci. Pojawiła się koncepcja wielkiego miasta.

Nüwa - miasto na Marsie

Za niesamowity koncept marsjańskiego miasta odpowiada studio architektoniczne Abiboo, które należy do SONet. Niesamowita utopia miałaby pomieścić nawet 250 tysięcy mieszkańców, a jego budowa miałaby się rozpocząć w 2054 roku i potrwać do końca stulecia. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Miasto miałoby powstać w ścianie klifu i w większości znajdować się pod ziemią. Miasto o nazwie Nüwa miałoby być samowystarczalne z pomocą paneli fotowoltaicznych i upraw roślin prowadzonych w specjalnych pomieszczeniach. 

Wizualizacja NüwaWizualizacja Nüwa materiały prasowe / abiboo.com

Architektura marsjańskiego miasta

Według założeń projekt miałby rozwiązywać wszystkie podstawowe problemy życia na Marsie. A jednocześnie powinien tworzyć inspirujące środowisko do rozwoju, bogate architektoniczne. Ale przede wszystkim miałoby zostać wybudowane jedynie z lokalnych materiałów znajdujących się na planecie.

 

Większa część budynków znajdywałaby się pod ziemią, a ze ściany wystawałby jedynie coś w rodzaju przeszklonego wykusza o kształcie cylindra. Na wizualizacji widać setki takich wykuszy rozświetlonych w marsjańskim krajobrazie. 

Wizualizacja miasta NüwaWizualizacja miasta Nüwa materiały prasowe / abiboo.com

W praktyce zasiedlenie Marsa może się okazać bardzo trudne - więcej na ten temat:

Co może przetrwać na Marsie? Eksperyment. "Większość organizmów obumarła"

Genetyczne modyfikacje mogą okazać się konieczne do kolonizacji Marsa. Pomoże DNA niesporczaków?

Źródło: abiboo.com