Rząd podniósł mandaty. Brak skrzynki na listy to nawet 10 tys. zł

Właściciele nieruchomości mają kilka ważnych obowiązków, za niedopełnienie których grożą mandaty. Karalne jest nie tylko nieodśnieżanie, ale brak numeru na budynku czy dziura w płocie. Można za nią zapłacić nawet 500 zł.

Od 10 kwietnia rząd podniósł wysokość wielu mandatów. Ze zdecydowanie wyższymi mandatami muszą liczyć się np. właściciele psów czy palacze, ale również właściciele nieruchomości. Ci pierwsi mogą zapłacić nawet 500 zł za spacer z psem bez smyczy. Co grozi właścicielom domów lub osobom, które zarządzają obiektami? Trzy surowe kary. 

Właściciel nieruchomości musi sprzątać. Grozi mu mandat

Wedle przepisów właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymać porządek i czystość w obrębie swojej własności. Kto regularnie nie sprząta, musi się liczyć z mandatem wysokości od 50 do 250 zł. 

Z karą w wysokości 150 zł muszą liczyć się ci, którzy nie umieszczą informacji o zakazie palenia. W tym wypadku chodzi o właścicieli nieruchomości komercyjnych albo takich, w których część przeznaczona jest na taki użytek. Obowiązek spoczywa na właścicielu budynku lub jego zarządcy.

Zabezpiecz nieruchomość, albo zapłacisz 500 zł. Nowe przepisy już obowiązują

Właściciele nieruchomości, na których terenie znajdują się zwierzęta, mają też inny obowiązek. Muszą zabezpieczyć posesję przed wydostaniem się np. psa. Konieczne jest więc postawienie płotu albo przynajmniej kojca i upewnienie się, że nie może uciec. 

Za zaniedbanie tego obowiązku grozi 250 zł. A jeśli pies zaliczany jest do agresywnych, kara wzrasta do 500 zł. 

Surowa kara również za inne wykroczenia

Przepisy przyjęte w zeszłym roku umożliwiają nałożenie innych kar. 500 zł mandatu grozi na przykład za brak regulowania opłaty za odbiór śmieci. Podobną grzywną zagrożone jest podawanie fałszywych danych w deklaracji śmieciowej - na przykład zaniżanie liczby mieszkańców. 

Mandat grozi też za brak numeru domu na budynku. Władze mogą za ignorowanie tej regulacji zażądać 250 zł. Jeszcze surowiej karany jest brak skrzynki na listy. W tym wypadku kara może być wyjątkowo surowa - w zależności od szkodliwości czynu wynosi od 50 do nawet 10 tys. zł. 

W miesiącach zimowych warto pamiętać o odśnieżaniu chodnika - za brak wypełnienia tego obowiązku grozi nawet 1500 zł kary. Dodatkowe roszczenie może wnieść poszkodowany, który np. poślizgnie się przed naszym domem i złamie nogę. O obowiązku warto jeszcze pamiętać - w najbliższych dniach w niektórych regionach Polski znów ma spaść śnieg. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<