Tak będą wyglądać futurystyczne lotniska w 2100 roku. Są ogromne i piękne

Ruszyła kolejna edycja konkursu Fentress Global Challenge dla młodych architektów. Konkurs polega na zaprojektowaniu portu lotniczego na 2100 rok. Nagrodzone prace z poprzedniej edycji dają przedsmak tego, jak będzie wyglądać przyszłość portów lotniczych.

To już ósma edycja konkursu, w której mogą brać udział młodzi architekci. Zadaniem konkursowym jest stworzenie koncepcji nowego superlotniska w dowolnym miejscu na świecie. To świetna okazja, by podejrzeć zwycięzców zeszłorocznej edycji.

Lotniska przyszłości

W gminie Baranów ma powstać jedno z największych lotnisk w Europie. Jego projekt nie został jeszcze ostatecznie wybrany. Być może końcowy projekt będzie inspirowany jedną z koncepcji nagrodzonych w konkursie "Fentress Global Challenge".

W 2020 roku najlepszą koncepcją został wybrany projekt The Green Gateway, zaprojektowany przez Nikhil Bang oraz Kaushal Tatiya z Southern California Institute of Architecture. Projekt rewitalizował w swoich założeniach istniejący już port lotniczy w okolicach Nowego Delhi w Indiach.

Drugą nagrodzoną pracą w 2020 roku było lotnisko Sejkul (rewitalizacja lotniska w Atlancie) zaprojektowane przez Dušana Sekulicia ze Słowenii, a trzecie miejsce zajęła koncepcja portu lotniczego w Pekinie autorstwa Yuanxiang Chan, Chaofan Zhang i Zhuangzhuang King. Ich pomysł na Floating Aero City to ogromna piramida z funkcją lotniska.

W zeszłym roku do jury trafiło ponad 100 prac z piętnastu krajów.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Konkurs na najlepszą koncepcję lotniska

Z powodu pandemii ruch lotniczy zmalał na świecie i w Polsce o ok. połowę w niecały rok. W pierwszej połowie 2020 roku tylko polskie porty lotnicze obsłużyły 8 mln pasażerów, czyli w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku liczba przelotów zmniejszyła się o 59 proc.

- Projekt powinien uwzględniać przyszłościowe innowacje, które poprawiają wrażenia pasażerów, w tym wydajność, komfort, bezpieczeństwo, zdrowie i dobre samopoczucie, zrównoważony rozwój, wartość i rozrywkę wraz z udogodnieniami - czytamy w wymogach dotyczących konkursu.

Zwycięskie studio otrzyma jednorazową nagrodę w wysokości 15 tys. dolarów. Za drugie i trzecie miejsce ufundowano nagrody w wysokości odpowiednio 3 tys. i 2 tys. dolarów. Jak co roku zostanie też przyznana nagroda publiczności o wartości tysiąca dolarów.