Ukraińcy kupują w Polsce mieszkania. Coraz częściej nabywają lokale inwestycyjnie

Ukraińcy na dobre zadomowili się nad Wisłą i coraz częściej traktują Polskę jako swoje miejsce do życia na stałe. Kolejny rok z rzędu to właśnie obywatele Ukrainy stanowią największą grupę wśród zagranicznych inwestorów kupujących nieruchomości w Polsce.

Ukraińcy stanowią największą grupę osób z zagranicy przybywających do Polski. W naszym kraju cenią sobie zwłaszcza bliskość rodzinnego państwa, wielu krajan oraz podobne zwyczaje. Nic więc dziwnego, że wielu z przyjezdnych osiada tu na stałe i kupuje mieszkanie.

Obywatele Ukrainy na zakupach

Największą grupę wśród kupujących nieruchomości z zagranicy stanowią Ukraińcy. Tylko w 2019 roku kupili blisko 161 tys. m2 mieszkań. Przełożyło się to na blisko osiem i pół tys. mieszkań oraz prawie dwa i pół tys. lokali użytkowych. Jak podają statystyki MSWiA, Ukraińcy pod tym względem są liderami piąty rok z rzędu. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Lata 2020/21 zapewne nie będą inne. Czego dowodem mogą być między innymi badania przeprowadzone przez Centrum analityczne Gremi Personal, które poświęca szczególnie dużo uwagi pracownikom z Ukrainy. 

Według danych agencji, w 2021 roku 55,5 proc. badanych Ukraińców deklaruje zainteresowanie zakupem nieruchomości w Polsce. To wzrost o ponad 20 proc., licząc rok do roku. 

Mieszkania głównie dla siebie, ale są wyjątki

Obecnie większość obywateli Ukrainy kupuje mieszkanie w Polsce w celach mieszkaniowych. Tym odróżniają się od pozostałych grup zagranicznych nabywców, którzy kupują nieruchomości nad Wisłą jako drugi dom, bądź pod inwestycję. 

 

Ale z roku na roku przybywa także ukraińskich inwestorów. Ci mogą np. korzystać na wynajmie nieruchomości krajanom. Ze względu na znajomość języka jest im łatwiej dogadywać szczegóły oferty, a świeżo przybyli do Polski pracownicy mają do nich większe zaufanie. 

- Stopniowo rośnie udział Ukraińców inwestujących w polskie nieruchomości. Są przykłady, kiedy Ukraińcy, nawet mieszkający na Ukrainie, kupują kilka mieszkań w Polsce do wynajęcia, zawierając warunki z firmami usługowymi - podaje w materiale serwis biznes.interia.pl.