Deweloper rozebrał część konstrukcji budynku. "Wadliwy materiał". "Działania podyktowane dobrem klientów"

Na plac budowy jednego z osiedli na Białołęce wjechał ciężki sprzęt. Maszyny nie zostały jednak wykorzystane, by kontynuować zaawansowaną już budowę, lecz by zniszczyć część konstrukcji budynku. Decyzję w tej sprawie podjął sam inwestor.

Na osiedlu Nova Białołęka, powstającym kilkaset metrów od granicy z podwarszawskimi Markami -wyburzono część konstrukcji budynku Dość nieoczekiwanych prac dokonał sam deweloper - informuje "Gazeta Wyborcza". 

Inwestycja, która powstała do wysokości pierwszego piętra, początkowo została jedynie wstrzymana. Ostatecznie jednak na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt, który zniszczył sporą część powstałej konstrukcji.

Deweloper wyburzył część osiedlaDeweloper wyburzył część osiedla Fot. Gazeta Wyborcza/Facebook/Wspólna Białołęka

Inwestor wyjaśnia, ekspert nie pamięta takiego przypadku

Deweloper przesłał nam oświadczenie, które publikujemy w całości: "W nawiązaniu do informacji zawartych we wczorajszym artykule informujemy, iż firma Jakon na każdym etapie realizacji inwestycji przykłada ogromną wagę do kontroli jakości prac. Zgodnie z wdrożonymi procedurami ISO każdy materiał badany jest pod kątem swoich właściwości technicznych. W przypadku pierwszego etapu inwestycji przy ul. Kartograficznej pojawiły się wątpliwości co do materiału dostarczonego przez producenta, stąd szybka decyzja o dogłębnym zbadaniu. Dzięki wdrożonym działaniom już na wstępnym etapie podjęto decyzję o wymianie wadliwego elementu. Wszelkie działania podyktowane są dobrem naszych klientów. Jako rzetelny deweloper, który oddał do użytkowania kilka tysięcy mieszkań zmuszeni byliśmy naprawić błąd powstały z winy dostawcy. Dzięki temu uniknęliśmy ewentualnych problemów na etapie eksploatacji. Postąpiliśmy tak pomimo świadomości wystąpienia przesunięć w harmonogramie budowy. Na chwilę obecną proces budowy prowadzony jest bez żadnych zagrożeń, a termin zakończenia inwestycji pozostaje niezmienny. Wszyscy nasi klienci informowani są na bieżąco o postępach prac na naszej inwestycji. Tomasz Czubak – Dyrektor Przygotowania Inwestycji Deweloperskich."

Nowe osiedle na Białołęce

Zgodnie z informacją dewelopera Nova Białołęka to kompleks czterech budynków. "Niska zabudowa, nowoczesna architektura, zróżnicowane metraże, wózkarnie, komórki lokatorskie, przydomowe ogródki czy też przestronne balkony" - to, zdaniem inwestora, główne zalety nieruchomości. 

W pobliżu osiedla dostępna jest stacja paliw, szkoła podstawowa, przedszkole, apteka całodobowa, a także korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, kościół i ośrodek kultury. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Wyburzenie budynku? Zezwolenie może okazać się niezbędne

Uzyskanie pozwolenia na rozbiórkę nieruchomości wymaga niemal takiej samej procedury jak uzyskanie pozwolenie na budowę. Władze mogą bowiem uznać, że planowane prace mogą mieć wpływ na np. pogorszenie stanu środowiska czy sanitarnych. 

W niektórych wypadkach konieczne jest tylko zgłoszenie planowanej rozbiórki. Do prac można wystąpić po 30 dniach - o ile urząd nie wyrazi sprzeciwu. Prace rozbiórkowe muszą odbywać się pod nadzorem kierownika, który podobnie jak w przypadku kierownika budowy, musi ewidencjonować wszystkie etapy prac.