Hiszpanie sprzedają dwie wioski. Każda za cenę apartamentu w Warszawie

Wielokrotnie na łamach serwisu pisaliśmy o ofertach niemalże darmowych domów do kupienia we Włoszech. Ale takie okazje trafiają się nie tylko na półwyspie Apenińskim. Bank rozbiły obecnie władze lokalne w Hiszpanii. Za w sumie niewielką kwotę można kupić wioski pełne budynków.

Na serwisie Domiporta wiele razy opisywaliśmy oferty sprzedaży tanich domów we Włoszech. Całe domy wystawiane często za symboliczne euro przykuwają uwagę kupców z całego świata. Teraz z taką ofertą wystąpiły władze Hiszpanii. I od razu oferują dużo więcej niż Włosi.

Hiszpania też walczy

W kontekście takich działań najczęściej wspomina się oferty we Włoszech, ale nie tylko tam istnieje problem wyludnienia. Władze Hiszpanii zdecydowały się na podobny krok, lecz na większą skalę. Oferują one bowiem do kupienia całe opuszczone wioski. 

Xerdiz to niewielka miejscowość w hiszpańskiej Galicji. Wioska jest zupełnie opuszczona, ma powierzchnię 5 hektarów oraz znajduje się w pobliżu portowego miasta Viveiro. Władze oczekują za nią 430 tys. euro, czyli ok. 2 mln złotych. Wprawdzie cena jest wyższa niż w ofertach z Włosch, to trzeba zaznaczyć, że w tej cenie nabywca otrzymuje kilkanaście budynków i grunt.

Druga z ofert dotyczy sprzedaży miejscowości El Mortorio. Druga oferta ma już wyższą cenę, ale kupujący, płacąc 1,87 mln euro (ok. 8,6 mln zł), otrzyma 16 hektarów ziemi (w tym 13 hektarów rolnych i 3 hektary pod zabudowę), w tym 12 budynków i 20 działek budowlanych. Część budynków już jest odnowiona. Wymienione nieruchomości można zamieszkać samodzielnie bądź założyć w nich obiekty turystyczne bądź gospodarstwa.

Walka z wyludnianiem

Niesamowicie tanie oferty sprzedaży domów we Włoszech są efektem działań władz lokalnych, które próbują przeciwdziałać wyludnianiu się mniejszych miejscowości. Od wielu lat utrzymuje się w krajach południowych tendencja do wyludniania się tradycyjnych, niewielkich miasteczek. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy i atrakcyjniejszego życia przenoszą się do większych miast, a w niewielkich urokliwych miejscowościach zostają seniorzy, którzy z czasem umierają, pozostawiając całe miasta bez mieszkańców. 

 

Władze Włoch zaczęły akcję sprzedaży pustych domów, często w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach parę lat temu. Warunkiem kupna domu po preferencyjnych warunkach najczęściej jest konieczność odremontowania nieruchomości oraz nadanie jej funkcji mieszkaniowej bądź użyteczności lokalnej. Kupno pod inwestycje nie wchodzi w grę.