Mogłyby zablokować Kanał Sueski. Budynki-okręty "zdobią" również Polskę

Budynki-statki, łodzie, okręty. Inspirują architektów na całym świecie. Jedne realizacje są spektakularne, bo stoją za nimi światowej sławy projektanci. Inne, zamiast zdobić, nie wyglądają zbyt szczęśliwie.

Widok gigantycznego kontenerowca blokującego Kanał Sueski przez długie dni nie schodził z czołóek mediów. W sieci szybko pojawiły się nie tylko memy inspirowane nietypowym wydarzeniem, ale i zdjęcia budynków inspirowanych okrętami. Na świecie jest ich całkiem sporo, a niektóre wyglądają jak statek wyrzucony na brzeg morza. Niektóre stoją w Polsce. 

Statek wyrzucony na skały przez architektów i budynek z łodzią zamiast balkonu

Najjaskrawszy przykład inspiracji mieści się w Gangneung w Korei Południowej. Hotel Sun Cruise Resort and Yach to jedna z pierwszych nieruchomości, która ma kształt statku. Budynek ma 150 metrów długości i 45 metrów wysokości. W środku znajduje się 211 pokoi oraz sześć restauracji, a także boisko i ogród. 

Majestatyczny kolos został umieszczony przez architektów na klifie, dlatego goście mogą cieszyć się wyjątkową panoramą. 

Sun Cruise HotelSun Cruise Hotel Fot. Kabelleger / David Gubler (http://www.bahnbilder.ch) - bahnbilder.ch/picture/15064 / Wikimedia (CC 3.0)

Rozświetlony budynek w kształcie futurystycznej łodzi to z kolei centrum naukowo-edukacyjne mieszczące się w miejscowości Bremerhaven w Niemczech. Goście nietypowego budynku mogą za pomocą wystawy przygotowanej w środku odbyć podróż przez różne strefy klimatyczne - od tropikalnego upału po arktyczny mróz. I to nie wirtualną, a rzeczywistą, bo powietrze wewnątrz jest podgrzewane lub schładzane do ekstremalnych wartości, by odczucia zwiedzających były jak najbardziej realistyczne. 

Hotel BremerhavenHotel Bremerhaven Fot. Wiebke Heuser (Flickr / CC 3.0)

Budynek, który otwarto w roku 2006, gości rocznie nawet 600 tys. odwiedzających. Ma 125 metrów długości i 82 m szerokości. Na jego budową zużyto 1200 ton stali i betonu. Było to niezbędne dla odpowiedniej izolacji termicznej. 

Jockey Club Innovation Tower w Hongkongu to przykład całkiem udanej inspiracji tematyką marynistyczną. Dzieło nieżyjącej już Zahy Hadidy, architektki z Iraku, która zdobyła najważniejszą branżową nagrodę Pritzkera. 

Konstrukcja ma symbolizować rozwojowy charakter regionu, ale i udowodnić innowacyjne i futurystyczne podejście do architektury. Budynek jest bowiem domem dla studentów wzornictwa przemysłowego, należy do Politechniki w Hongkongu. 

The Jockey Club Innovation Tower, Hong KongThe Jockey Club Innovation Tower, Hong Kong Fot. Smuconlaw (Wikimedia / CC 3.0)

Jockey Club Innovation TowerJockey Club Innovation Tower Fot. William (Flicrk / CC 3.0)

Wnętrze budynkuWnętrze budynku Fot. Wing1990hk (Wikimedia / CC 3.0)

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Przykładów udanej inspiracji tematyką statków jest więcej, czego dowodzi secesyjny Dom Pięciu Kontynentów (Huis de Vijf Werelddelen) stojący w Antwerpii. Loggia umiejscowiona na drugim piętrze ma kształt dzioba łodzi. Motyw nie jest przypadkowy, bo mieszczący się w Belgii budynek to część większego kompleksu wybudowanego dla konstruktora statków. 

Dom Pięciu KontynentówDom Pięciu Kontynentów Fot. Fred Romero (Flickr / CC 3.0)Nigeryjskie Ministerstwo Obrony Narodowej na kształt swojej siedziby także wybrało statek. Mieszkańcy Abudży, stolicy kraju, nieruchomość nazywają "The Ship House". Nigeria, licząca 200 mln obywateli, jest uznawana za najpotężniejszą gospodarkę Afryki - pod względem produktu krajowego brutto przewyższa Egipt czy Republikę Południowej Afryki. 

Budynki-statki również w Polsce. Jeden "płynie" przez Wrocław

Budynków w kształcie statków nie brakuje również w Polsce. Jeden z najsłynniejszych "płynie" przez Wrocław. Nieruchomość przy ul. Kiełczowskiej to blok Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Nasze Kąty". 

Budynek w kształcie statku znalazł się też - co dziwi już znacznie mniej - w Łodzi. Apartamentowiec wybudowany w roku 2009 ma sporą, liczącą 16 tys. m kw. powierzchnię. 

MarinaMarina Fot. www.marina.lodz.pl/ Varitex / za urbanity.pl