Budowa domku o wielkości kawalerki kosztuje połowę kwoty jej zakupu

Zainteresowanie domami z rynku wtórnego oraz działkami pod budowę rośnie od kilku miesięcy. Niestety, budowa nowego domu może być bardzo droga i czasochłonna. Części tych problemów można uniknąć budując dom do 35 m2, ale niesie to za sobą pewne konsekwencje.

Budowa domku o wielkości typowej kawalerki nie będzie droga w porównaniu z zakupem takiego lokalu w bloku. Ile to kosztuje i o czym warto pamiętać?

Kawalerka lepsza niż dom?

Średnia cena kawalerki na rynku pierwotnym w Warszawie to ok. 350 tys. zł. Całkiem sporo. Nic więc dziwnego, że nieco bardziej oszczędni inwestorzy zaczęli coraz śmielej przyglądać się pomysłowi budowy domu.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

W wielu przypadkach koszt budowy tradycyjnego domu na przedmieściach będzie bliski bądź niewiele wyższy niż zakup mieszkania bliżej centrum. A powierzchnia będzie nieporównywalnie większa. Należy jednak pamiętać również o tym, że koszt całej budowy może wynieść więcej, jeżeli inwestor musi doliczyć koszt zakupu działki. 

Niestety, czas trwania budowy oraz skomplikowanie biurokratyczne wielu potencjalnych inwestorów odstrasza. Rozwiązaniem może być budowa domu do 35 m2 na zgłoszenie. Ale trzeba mieć parę kwestii na uwadze.

Uwaga na haczyki

Z jednej strony dom o powierzchni 35 m2 wydaje się dużo za mały, jak na standardy zabudowy jednorodzinnej. Ale z drugiej strony, wielu Polaków mieszka w kawalerkach o takim metrażu, nawet całymi rodzinami. A trzeba pamiętać, że posiadając domek, ma się też działkę.

Niestety zamieszkanie w takim domu nie jest wcale proste. Większość oferowanych w internecie projektów domów (czy to prefabrykowanych, gotowych, w modułach bądź w technologii tradycyjnej) jest zaprojektowana jako domki typowo letniskowe, czyli nadające się do zamieszkania w sezonie letnim.

Takie konstrukcje nie posiadają stosownego ocieplenia, w wielu przypadkach nie posiadają części przyłączy (które w przypadku siedlisk i domków letniskowych nie są wymagane), ani systemu ogrzewania. Koszt przerobienia takiego projektu może podwoić koszt jego zakupu i nie zawsze jest możliwy.

 

Ponadto, dom o powierzchni mniejszej niż 35 m2, budowany na zgłoszenie jest obligatoryjnie uznawany jako siedliskowy bądź letniskowy. To z kolei oznacza, że w takim domku nie wolno się osiedlić na stałe i np. założyć meldunku. A ten obowiązek cały czas jest nałożony na wszystkich Polaków.

Ile to kosztuje

Warto pamiętać, że budowa domu do 35 m2, choć nie wymaga pozwolenia na budowę, to samo zgłoszenie i tak musi być zgodne np. z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. A ile kosztuje sama budowa? To oczywiście zależy od wielu parametrów. Od wybranej technologii i regionu Polski.

Jak policzyli analitycy serwisu Bankier.pl, średni koszt kompleksowej budowy domku letniskowego - rekreacyjnego na podstawie projektu, będzie kosztować w 2021 roku ok. 1,5 tys. - 2 tys. zł za m2. Co oznacza, że budowa może wynieść maksymalnie od 52,5 tys. zł - 70 tys. zł.

Ale jeżeli dom miałby być ocieplony oraz posiadać dostęp do wszystkich instalacji, oraz system ogrzewania, koszt wyniesie już trzy tysiące zł za m2, czyli jego budowa zamknie się w kwocie 105 tys. zł. Natomiast wykończenie wnętrza może pochłonąć kolejnych 40 tys. zł. Co łącznie daje maksymalną kwotę ok. 150 tys. zł.

Do tych kosztów należy jednak doliczyć sam koszt zakupu działki. Część inwestorów dziedziczy grunt po członkach rodziny, ale gdyby szukać działki własnym sumptem, trzeba się liczyć z dużym wydatkiem. Według architektów optymalną wielkością działki pod budowę domu jest przynajmniej 800 m2. W Warszawie średnia cena za działkę o takim rozmiarze to koszt ponad półtora miliona złotych. Ale w mniejszych miejscowościach jest taniej. W leżącym nieopodal stolicy Mińsku Mazowieckim cena za grunt o podobnej powierzchni to już tylko 100 tys. zł.

Źródło: Bankier.pl