Meblościanka z PRL-u miała amerykańskie korzenie. Meble z dawnej ery do dziś budzą nostalgię

Meblościanka czy półkotapczan, popularne meble ery PRL-u, były odpowiedzią na główny problem mieszkaniowy Polski Ludowej - małe mieszkania. Dziś nieruchomości o małej powierzchni też są popularne. Dlatego warto poznać dawne sposoby na "cudowne" zwiększenie powierzchni mieszkania.

Dziś zobaczyć je można jedynie w dawno nieremontowanych mieszkaniach, kiedyś były jednak szczytem nowoczesności, obiektem westchnień i przedmiotem zapisywania się w społecznych kolejkach. Meble ery PRL-u do dziś budzą nostalgię. Historia wielu z nich zaskakuje.

Polska meblościanka o amerykańskich korzeniach

Prawdziwym hitem lat 70. i 80. była meblościanka. Nazwa dobrze oddawała idęę - kilka segmentów wykorzystujących te same elementy łączono ze sobą,  tworząc ścianę mebli.  

Pokój ery PRL-uPokój ery PRL-u Fot. Ananas96 (Wikimedia CC 3.0)

Pokój ery PRL-uPokój ery PRL-u Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (szukajwarchiwach.gov.pl/)

Polska historia słynnego mebla jest starsza o dekadę. W roku 1961 Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu i Związek Polskich Artystów Plastyków ogłosili konkurs pod nazwą "Meble do małego mieszkania". Inicjatorzy mieli na myśli klasyczny, jak na PRL, lokal typu M-4, o powierzchni do 48 metrów kwadratowych.

Główną nagrodę otrzymali Bogusława i Czesław Kowalscy - opisuje magazyn weekend.gazeta.pl. Jury konkursu uznało, że pomysł łączenia modułów meblowych, niczym kasetonów, najlepiej wpisuje się w potrzeby przeciętnego - notabene - Kowalskiego. 

Eames storage unit (ESU)Eames storage unit (ESU) Fot. Philafrenzy (Wikimedia / CC 3.0)

Na podobny pomysł wpadli amerykańscy projektanci - Charles i Ray Eames. W  latach 1949-1950 stworzyli oni serię modernistycznych mebli o nazwie Eames Storage Units - jednostki magazynujące Eamsów. I w tym wypadku podstawą pomysłu było łączenie modułów i tworzenie mebla dopasowanego do rozmiaru pomieszczenia. W USA idea się jednak nie przyjęła. 

Półkotapczan - wiele funkcji w jednym meblu

Nazwa kolejnego kultowego mebla ery PRL-u również w pełni oddaje ideę. Półkotapczan łączył bowiem w sobie kilka funkcji - umożliwiał przechowywanie przedmiotów i spanie na stanowiącym jedność z półką materacu. 

PółkotapczanPółkotapczan Fot. Tothkaroj (Wikimedia/ CC 3.0)

Najważniejsze w półkotapczanie było to, że legowisko można było schować w drewnianej skrzyni. Pozwalało to zaoszczędzić sporo miejsca w małych mieszkaniach. Rozwiązanie to jest zresztą stosowane i dziś w mikroapartamentach. 

PółkotapczanPółkotapczan Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe (szukajwarchiwach.gov.pl)

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Fotel typu 366, czyli powiew nowoczesności

Fotel ery PRL-uFotel ery PRL-u Fot. Ayame89 (Wikimedia / CC 3.0)

Popularnym meblem kilka dekad temu był charakterystyczny fotel na drewnianych nogach. To jedne z najsłynniejszych dzieł Józefa Chierowskiego, projektanta wnętrz, mebli i...pianin. Fotel typ 366 miał być w założeniu meblem tanim i prostym w montażu. Okazał się jednak całkiem nowoczesny, do wypełnienia użyto bowiem syntetycznego tworzywa z silikonu. 

Mebel zaprojektowany w roku 1959 stał się hitem eksportowym Polski. Do roku 1967 wyprodukowano go w ok. 500 tys. egzemplarzy. 

Mebli charakterystycznych dla ery PRL-u było więcej. Do najpopularniejszych należą komoda typu jamnik - ciemna, długa i stojąca na niskich nóżkach, gazetowniki, lampy, kilka innych rodzajów krzeseł. Dziś tego typu wyposażenie wnętrz wraca do łask, jest poddawane renowacji i wciąż służy właścicielom niezbyt przestronnych mieszkań.