W prawie budowlanym ten rok jest wyjątkowy. Budowa domu droższa niż w 2020

Według jednego z serwisów zajmujących się profesjonalną wyceną robót budowlanych koszt budowy domu w 2021 wzrośnie o 8-9 procent. Jeśli przeliczyć to na złotówki, wychodzi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Chętnych na budowę jednak nie brakuje, a sam wzrost nie jest zaskoczeniem.

Portal kalkulatorybudowlane.pl jak co roku przygotował wyliczenia i prognozę cen budowy modelowych domów o trzech różnych powierzchniach. Niezależnie od wielkości za każdy z nich inwestorowi przyjdzie zapłacić więcej niż rok wcześniej. 

Skąd podwyżka

Pod kątem prawa budowlanego ten rok jest wyjątkowy. Od stycznia obowiązują bowiem nowe i zapowiadane od lat wytyczne dotyczące warunków, które muszą spełniać domy jednorodzinne. Tzw. WT2021, czyli nowe Warunki Techniczne 2021, zaostrzają kryteria pod względem termoizolacyjności. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Według nowych przepisów każdy nowo powstały dom musi być przynajmniej energooszczędny. Dobre uszczelnienie oraz ekologiczny i ekonomiczny sposób ogrzewania domu w dłuższej perspektywie przyniesie spore oszczędności, ale najpierw trzeba zapłacić więcej. Nie każdy z inwestorów może sobie na to pozwolić. Zwłaszcza że według badań większość właścicieli przekracza budżet o ok. 20 proc

 

Jednak wielu ekspertów przewidywało i tak wyższe podwyżki. Trzeba pamiętać, że koszt budowy domu energooszczędnego bądź pasywnego kosztuje od 14 do 25 procent więcej niż standardowego budynku

Jaki będzie koszt budowy?

Eksperci serwisu kalkulatorybudowlane.pl podają, że średni koszt budowy domu w 2021 wzrośnie o 7,4-8,4 proc. rok do roku. To oznacza wzrost realnych kosztów budowy do stanu deweloperskiego o 25-30 tys. zł. Plus doliczyć trzeba tyleż samo procent w przypadku wykańczania wnętrz. 

Analitycy przedstawili prognozy kosztów dla trzech modelowych przykładów. Wszystkie opierają się na budowie do stanu deweloperskiego. 

  • Dom parterowy o powierzchni ok. 100 m2 - ok. 300 tys. zł netto.
  • Dom z poddaszem o powierzchni ok. 140 m2 - ok. 358 tys. zł. netto.
  • Dom z piwnicą i poddaszem o powierzchni ok. 195 m2 - ok. 411 tys. zł. netto.

Mniej optymistycznie do tematu podchodzą eksperci serwisu muratordom.pl. W materiale dotyczącym kosztów budowy domu przywołują jedynie pełny koszt budowy domu pod klucz, który według nich wynosi ok. 750 tys. zł za dom o powierzchni 150 m2.

Ostateczna cena budowy domu zależy nie tylko od zakupu materiałów, lecz także od wartości robocizny, a ta ma różnice ceny w zależności od regionu. Według ekspertów muratora różnica między regionami w Polsce może osiągać nawet 20 proc. 

Źródło: kb.pl, muratordom.pl