Kanapa skuta lodem, zamarznięta "fontanna", a za oknem -50 stopni. Mieszkanie można kupić tu za 500 dol.

To jeden z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi regionów Rosji. Brakuje tu pracy, termometry często wskazują -50 stopni. Opustoszałe bloki zabiera natura, ale mieszkania wciąż można tu kupić.

O tym, że w Rosji zima potrafi być sroga, przekonywać nikogo nie trzeba. Jak surowy klimat panuje u naszego sąsiada? Dowodzą tego zdjęcia wykonane w miejscowości Siewiernyj, w republice Komi, na zachód od Uralu, w pobliżu granicy koła podbiegunowego.

Przedstawiają wnętrze opuszczonej nieruchomości, w której wciąż jednak znajduje się infrastruktura, z której dawniej korzystali lokatorzy.

 

Skuta lodem kanapa, żyrandol, z którego zwisają sople, zaśnieżone schody i zamarznięta "fontanna" wokół kaloryfera to efekt działania wyjątkowo niskiej temperatury, która w tym regionie sięga nawet -50 st. Celsjusza.

Kiedyś tętniło tu życie. Dziś opustoszałe bloki są skute lodem

To nie aura, ale problemy ze znalezieniem pracy sprawiły, że w bloku nie ma dziś mieszkańców. Wcześniej żyli tu robotnicy pracujący w pobliskich kopalniach węgla, pracownicy pobliskich zakładów i ich rodziny. Ale i więźniowie - do pracy pod ziemią zmuszani byli również przetrzymywani w pobliskich łagrach.

>>>Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble<<<

W latach 80. w Siewiernym mieszkało nawet 20 tys. osób. Dawną świetność miastu próbowano przywrócić na początku wieku, ostatecznie jednak po serii wypadków wydobycie węgla w regionie w dużej mierze wstrzymano.

Mieszkanie kupisz tu już za 500 dolarów

W Workucie, jednym z czterech największych miast regionu, w czasach świetności pracowało jeszcze więcej, bo 70 tys. osób. Dziś przez media nazywana jest "najszybciej umierającym rosyjskim miastem".

Liczba opuszczonych budynków w regionie sięga setki. W niektórych zajęte są dosłownie pojedyncze lokale. Lokale użyteczności publicznej - w tym ośrodki kultury, kina, szkoły, zostały niemal całkowicie zamknięte. Pokryte śniegiem i lodem są też nieużywane od lat samochody, maszyny budowlane, przemysłowe.

Workuta, RosjaWorkuta, Rosja Fot. Anton Obolensky/Flickr/CC 3.0

Niszczejące budynki stają się coraz większym zagrożeniem - ekstremalne warunki atmosferyczne naruszają bowiem ich konstrukcję. W budynkach, w których wciąż można zamieszkiwać, ceny lokali są niskie. Mieszkanie można tu kupić już za równowartość 500 dol., czyli ok. 2000 zł. "Wielu wyjeżdżających po prostu oddaje swój dom" - wyjaśnia portal The World.