Biurowiec z Polski najlepszym budynkiem na świecie. Lepszy niż sklep Apple [GALERIA]

Concordia Design Wrocław otrzymała tytuł "Building of the Year" w konkursie międzynarodowego portalu architektonicznego ArchDaily. Inwestycja okazała się najlepsza na świecie w kategorii "budynek biurowy". W plebiscycie oddano 200 tys. głosów.

Serwis ArchDaily prowadzi prestiżowy konkurs od 2009 roku. W tym roku postanowiono nagrodzić najlepsze realizacje architektoniczne w 15 kategoriach. Pierwsze miejsce, wśród jednej z nich zajął budynek z Polski. 

Najlepszy budynek biurowy na świecie

W kategorii "budynek biurowy" zwyciężyła realizacja z Polski. Za projekt budynku "Concordia Design Wrocław" odpowiada znane na całym świecie studio projektowe MVRDV. Niezwykły biurowiec zlokalizowany jest na Wyspie Słodowej we Wrocławiu. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Inwestycja łączy w sobie przestrzeń odrestaurowanej XIX-wiecznej kamienicy i nowoczesną część przystosowaną do nowych funkcjonalności. Stworzono tu przeszkloną przestrzeń gastronomiczną, biura i miejsce do coworkingu, a także kompleksowe centrum eventowe. Atutem obiektu jest też otwarty taras z pięknym widokiem na miasto, a elementem wyróżniającym - gigantyczny mural Alicji Białej.

- Znalezienie się wśród 15 najlepszych budynków na świecie, wygranie swojej kategorii, to niesamowite uczucie i wielki sukces. Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Nie tylko w konkursie, ale także przez cały proces realizacji inwestycji - mówi Ewa Voelkel-Krokowicz, właścicielka Concordia Design Wrocław.

- Od początku uważaliśmy, że wrocławska Concordia dzięki projektowi MVRDV czy unikalnej lokalizacji na Wyspie Słodowej jest wyjątkowa. Cieszymy się, że potwierdziły to także głosy fanów architektury z całego świata - dodaje Voelkel-Krokowicz.

Ogromne wyróżnienie

Wrocławska inwestycja w konkursie "Building of the Year" wygrała w finale m.in. z główną siedzibą Le Monde czy kampusem koncernu Axel Springer w Berlinie. 

Zwycięzców wybierali internauci z całego świata. Według dziennikarzy portalu ArchDaily "eksperckie jury nie są niezbędne do określenia jakości architektury". Mogą to również zrobić czytelnicy, pasjonaci, którzy wybierają najlepsze projekty ze względu na ich piękno, kreatywność czy rolę dla lokalnej społeczności.

- Ten projekt ma światowy potencjał. Wszyscy to czujemy, poczują to też przyszli użytkownicy i ci, którzy będą Wyspę odwiedzać. Podróżujemy po Europie, po świecie i wiemy, że takich unikatowych miejsc łączących tradycję z nowoczesnością zbyt wiele nie ma - podkreślał podczas otwarcia w lipcu 2020 roku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.