Pałac Kultury właśnie traci tytuł najwyższego budynku w Polsce. A w innych miastach? [TOP 16]

Robert Kędzierski
Po 65 latach Pałac Kultury i Nauki traci tytuł najwyższego budynku w Warszawie i Polsce. Konstrukcja Varso Tower, budynku, który przewyższa dotychczasowego lidera, jest już ukończona, ale w nieruchomości wciąż trwają prace. A jakie są najwyższe budynki w poszczególnych województwach?

Drapacze chmur stają się w Polsce coraz popularniejsze. Wedle ogólnie respektowanych kryteriów branżowych do tego grona zaliczają się nieruchomości o wysokości co najmniej 150 metrów lub 40 pięter. I chociaż nie we wszystkich województwach są aż tak wysokie budynki, to wysokościowców i monumentalnych budowli w Polsce nie brakuje. 

Stworzyliśmy listę 16. najwyższych budynków w kraju. W rankingu postanowiliśmy jednak wskazać po jednej budowli na województwo - w innym wypadku ranking zdominowałaby Warszawa. 

Województwo mazowieckie - Pałac Kultury i Nauki żegna się z tytułem

Dziś najwyższym budynkiem w stolicy oraz całej Polsce jest Pałac Kultury i Nauki. Licząca sobie 65 lat budowla o wysokości 237 metrów, od dekad nie ma konkurencji. Warsaw Spire, oddany do użytku w roku 2016, ma bowiem 220 metrów wysokości, Warsaw Trade Tower, ukończony w roku 1999, 208 metrów, a kilka innych - Q22, Złota 44, Rondo 1, nie przekracza granicy 200 metrów. 

Wszystko zmienia się jednak za sprawą nowej inwestycji. Budowany w Warszawie Varso Tower ma już bowiem ukończoną konstrukcję, co oznacza, że stał się najwyższym budynkiem w stolicy liczącym aż 310 metrów. Prace wykończeniowe wciąż jednak trwają, a biurowiec nie został oddany do użytku, oficjalnie tytułu lidera przejąć więc jeszcze nie może. 

Wieżowiec Varso Tower (wizualizacja)Wieżowiec Varso Tower (wizualizacja) Foster + Partners.

Za projekt giganta wchodzącego w skład Varso Place stoi studio Foster + Partner, które w swoim  portfolio ma biurowiec HSBC Tower w Hongkongu czy 30 St Mary Axe w Londynie (słynny "Ogórek").

W wieży mają się znaleźć dwa dostępne dla wszystkich tarasy widokowe - na 49 i 53. piętrze. W środku znajdą się natomiast pełne przepychu wnętrza. Oddanie nieruchomości do użytku pierwotnie planowane było na rok 2021. 

Wieżowiec Varso - wizualizacjeWieżowiec Varso - wizualizacje Źródło: Mat. pras.

Sky Tower - woj. dolnośląskie. 212 m

Sky TowerSky Tower Fot. Danuta B./Fotopolska.eu/Wikimedia (CC 3.0)

Wrocławski Sky Tower oddany do użytku niemal przed dekadą to nie tylko biurowiec - znajdują się tu też zwykłe mieszkania, a także liczne lokale handlowe i usługowe. Kompleks składa się z trzech budynków. W najniższym znajduje się galeria handlowa, w najwyższym, 51-kondygnacyjnym, mieszczą się biura i apartamenty oraz taras widokowy. Trzeci, 19 piętrowy budynek, to również przestrzeń mieszkalna i biurowa. 

Olivia Star - województwo pomorskie. 180 m

Olivia StarOlivia Star Fot. Magro_kr (Flickr/CC 3.0)

Olivia Star - wieżowiec biurowy wchodzący w skład Olivia Business Centre, to najwyższy w Trójmieście i całym województwie budynek oddany do użytku w 2018 roku. Na 32. kondygnacji (130 m) znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można zarówno Zatokę Gdańską, jak i Mierzeję Wiślaną, Półwysep Helski i molo w Sopocie. Projektanci podkreślają dużą rolę zieleni w projekcie - jest tu m.in. ogród zimowy i bogata roślinność rozmieszczona w całym budynku. 

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej - województwo wielkopolskie. 141,5 m

Sanktuarium w LicheniuSanktuarium w Licheniu Fot. Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland / CC-BY-SA-3.0

Sanktuarium, oficjalnie funkcjonujące jako Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu Starym, to najwyższy budynek w Wielkopolsce. Jest też największym kościołem w kraju. Upamiętnia  objawienia z XIX w.

Obiekt funkcjonuje jako cel pielgrzymek od roku 2004. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża. Składa się, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, z trzech części: dwupoziomowej świątyni, dzwonnicy położonej na prawo od głównego wejścia oraz wieży mieszczącej się z lewej strony. Elementy - wraz z trzema portykami (przejściami z kolumnami) i schodami zewnętrznymi - tworzą zespół architektoniczny powiązany ze sobą. 

Sanktuarium w LicheniuSanktuarium w Licheniu Fot. Maciek (Flickr CC 3.0)

Do kościoła prowadzą 33 stopnie, co ma być nawiązaniem do długości życia Chrystusa. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, to z kolei symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Uwagę zwracają też okna bazyliki, które wykonano ze szkła w kolorze bursztynu. Promienie słoneczne wpadające do świątyni, wraz z przesuwaniem się słońca na widnokręgu, tworzą wyjątkową grę kolorów.

Pazim - województwo zachodniopomorskie. 128 m

PAZIMPAZIM Fot. Michael König (Magadan) (Wikimedia/CC 3.0)

Najwyższy budynek Szczecina i całego województwa wybudowano w roku 1992. Mieści się tu zarówno centrum handlowe, jak i biurowce, hotel oraz centrum bankowe. Na 22., ostatnim piętrze budynku, znajduje się restauracje, z której można podziwiać panoramiczny widok na miasto. Nieruchomość wraz z masztem antenowym ma 128 m wysokości, a bez niego 92.

Niewiele niższym, ale ciekawym architektonicznie budynkiem jest wciąż powstający wieżowiec Hanza Tower. Jego wysokość ma wynieść 125 m. Budynek będzie miał 27 kondygnacji nadziemnych i 3 kondygnacje podziemne. Według pierwotnych założeń budowa ma zostać ukończona w roku 2021. 

Hanza TowerHanza Tower Materiały prasowe (hanzatower.pl)

Altus - województwo śląskie. 125 m

AltusAltus Fot. Łukasz Śledź (Wikimedia / CC 3.0)

Górujący nad Katowicami Altus, wzniesiony w latach 2001-2003, liczy 30 kondygnacji naziemnych. Znajdują się tu biura, mieszkania, obiekty handlowe, kino, restauracja. To właśnie z niej podziwiać można widok na cztery strony miasta z wysokości 91,5 m. 

Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim - województwo lubuskie. 106 m

Gmach Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie WielkopolskimGmach Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim Fot. Stiopa (Wikimedia Commons/ CC 3.0)

W Gorzowie Wielkopolskim najwyższym budynkiem jest siedziba Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Oddana do użytku w roku 1986, "face lifting" przeszła w 2019 r. Prace remontowe i renowacyjne kosztowały ok. 20 mln zł.  

Od kilkudziesięciu lat toczy się dyskusja nad zmianą nazwy miejscowości. Gorzów miałby stracić przymiotnik "wielkopolski", który, wedle części lokalnych aktywistów, jest "błędny historycznie i geograficznie". Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp, we wrześniu 2020 roku informował, że zniknęły finansowe bariery, by zmiany dokonać. Zgodnie z wcześniej przyjętymi przepisami pieczęcie i inne urzędowe oznaczenia zachowałyby ważność. Obywatele miasta nie musieliby na przykład wymieniać dowodów osobistych.

Dlaczego stolica woj. lubuskiego wciąż jest "wielkopolska"? Lokalne władze tłumaczą to brakiem odpowiedniej inicjatywy społecznej. W referendum, które odbyło w latach dwutysięcznych, mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem przy dotychczasowej nazwie i od tego czasu społeczeństwo nie domaga się wyraźnie zmiany nazwy. 

K1 - województwo małopolskie. 105 m

W Krakowie konkurencja o tytuł najwyższego budynku jest zacięta. Wygrywa ją biurowiec K1 oddany do użytku w roku 1975. Liczy 20 kondygnacji, mieszczą się w nim głównie biura. Dzieło Janusza Ingardena, który przez kilkanaście lat pełnił funkcję głównego architekta Krakowa, na godnego rywala pod względem wysokości musiało czekać kilkadziesiąt lat. 

K1 KrakówK1 Kraków Fot. Mach240390 (Wikimedia / CC 3.0)

Szkieletor, budynek funkcjonujący dziś pod nazwą Unity Tower, liczący 102,5 m, został bowiem oddany w roku 2020. Nieruchomość długo nie mogła znaleźć inwestora, który podejmie się dokończenia budowy. Konstrukcję rozpoczęto bowiem wznosić w roku 1975, cztery lata później ją jednak wstrzymano. 

Unity TowerUnity Tower Fot. Zygmunt Put (Wikimedia / CC 3.0)

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki - województwo łódzkie. 104,5 m

Bazylika w ŁodziBazylika w Łodzi Fot. Jakub Zasina (Wikimedia / CC 3.0)

To jeden z najbardziej charakterystycznych i najstarszych budynków w Łodzi. Wzniesiono go w latach 1901-1912. Prace nad budową świątyni rozpoczęto już w roku 1895. Budynek wzorowany jest na katedrze Ulmer Münster, czyli Kościele Najświętszej Marii Panny w Ulm w Niemczech. Wzniesiono go między rokiem 1895 a 1901. 

Targowa 18 - województwo świętokrzyskie. 88 m

Widok na biurowiec z Alei IX Wieków KielcWidok na biurowiec z Alei IX Wieków Kielc wikipedia / Megatron7667

Najwyższy budynek Kielc funkcjonuje też pod nazwą SLR Kielce Targowa (Stacja Linii Radiowych Targowa). Wybudowano go w latach 80. Na budynku mieści się maszt emitujący sygnał telewizyjny. 

Capital Towers - województwo podkarpackie. 85 m

Capital Towers (budynek C)Capital Towers (budynek C) materiały prasowe

Jedna z najnowszych inwestycji w Polsce, ukończona w roku 2020. Mieszczą się tu głównie lokale mieszkalne. 

Katedra św. Mikołaja - województwo warmińsko-mazurskie. 97 m

Katedra w ElbląguKatedra w Elblągu Fot. Dawid Galus (Wikimedia / CC 3.0)

Jeden z najwyższych kościołów w Polsce. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z XIII w. Pod koniec XVIII w., na skutek pożaru wywołanego uderzeniem pioruna, nieruchomość mocno ucierpiała. Odbudowano ją w innym, skromniejszym stylu. Część wyposażenia jednak ocalała- w tym jeden z najstarszych elementów, gotycka chrzcielnica z brązu z roku 1387. 

Bazylika św. Rocha - województwo podlaskie. 78 m

Bazylika św. RochaBazylika św. Rocha Fot. Qkiel (Wikimedia / CC 3.0)

Najwyższy budynek w Białymstoku. Świątynię zbudowano w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym na planie ośmioboku. Budowę rozpoczęto w roku 1927. Uwagę przykuwa tu m.in. witraż umieszczony na suficie. 

Kościół św. Andrzeja Boboli - województwo kujawsko-pomorskie. 77 m

Najwyższy budynek w BydgoszczyNajwyższy budynek w Bydgoszczy Fot. Kazimierz Mendlik (Wikimedia / CC 3.0)

Budynek znajduje się poza pierwszą setką pod względem wysokości w Polsce, ale jest najwyższym w woj. kujawsko-pomorskim. Kościół św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy zbudowano w pierwszych latach XX w. Projektantem neogotyckiej świątyni jest niemiecki architekt Heinrich Seeling. 

Kościół katedralny Świętego Krzyża - województwo opolskie. 73 m

Kolegiata w OpoluKolegiata w Opolu Fot. Diego Delso (Wikimedia / CC 3.0)

Historia świątyni sięga XI w., przekazy wskazują, że fundatorem miał być Bolesław I Chrobry. Kościół w obecnym kształcie powstał w wieku XV. Sama katedra ma charakter gotycki, a wieże zaprojektowano w stylu neogotyckim. 

Metropolitan Park - województwo lubelskie. 63 m

Metropolitan ParkMetropolitan Park Fot. Materiały prasowe

Lubelski apartamentowiec to najwyższy budynek w mieście i całym województwie. Do użytku oddano go w roku 2013. Z najwyższych pięter można podziwiać panoramę miasta. Obiekt zlokalizowany jest blisko centrum. Liczba naziemnych kondygnacji wynosi 19. Mieszą się na nich 63 lokale mieszkalne.