Dwa miliardy dla TVP. Telewizja buduje nową halę zdjęciową. Z czerwonym dywanem dla VIP-ów

- Nie możemy produkować u siebie - w ten sposób Jacek Kurski, szef TVP, tłumaczy potrzebę budowania nowej hali zdjęciowej. W nieruchomości nagrywane będą wieczory wyborcze, oprawy imprez sportowych czy programy rozrywkowe. Co jeszcze zmieści się na sześciu kondygnacjach?

176 mln zł planuje wydać na budowę nowej hali zdjęciowej Telewizja Polska. W nieruchomości mają się znaleźć plany zdjęciowe Teatru Telewizji czy opraw imprez sportowych takich jak olimpiady. Realizowane w nim będą też wieczory wyborcze czy talent show. 

Czerwony dywan pod TVP. "Wszystkie studia są zajęte"

Jacek Kurski, szef TVP, potrzebę nowej inwestycji tłumaczył już w roku 2018. - Brakuje nam własnych hal i sprzętu. [...] Dziś bywa tak, że nasze wszystkie studia są zajęte. Dlatego nie możemy produkować u siebie "The Voice Kids" ani "Koła Fortuny" - mówił w wywiadzie dla wPolityce.pl.

Tak może wyglądać hala TVPTak może wyglądać hala TVP Fot. Materiały prasowe (Perspektywa Pracownia Projektowa)

Koncepcja nowej hali została ogłoszona rok później. W komunikacie TVP mogliśmy przeczytać, że "ze względu na zaniedbania w obszarze finansowania mediów publicznych Telewizja Polska zmuszona była wstrzymywać większość istotnych inwestycji".

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Pięć kondygnacji na produkcje TVP i czerwony dywan

Nowy budynek ma mieć powierzchnię 21 tys. m.kw. W środku znajdą się dwie strefy, w tym strefa dla VIP-ów, do której prowadzić ma czerwony dywan. Oprócz hal zdjęciowych w budynku znajdą się też magazyny, pomieszczenia dla aktorów, uczestników programów i obsługi technicznej. 

Koncepcję architektoniczną nowej hali opracowała Perspektywa Pracownia Projektowa z Krakowa. Nowy obiekt znajdzie się w bliskim sąsiedztwie dotychczasowej infrastruktury Telewizji. W odległości 130-160 metrów mieści się kilka innych biurowców Telewizji oraz jej główna siedziba. 

Tak może wyglądać nowa hala TVPTak może wyglądać nowa hala TVP Fot. Materiały prasowe (Perspektywa Pracownia Projektowa)

TVP zwiększa budżet. Nowa hala za 176 mln zł

Pierwotnie Telewizja Polska na nową halę planowała przeznaczyć kwotę ok. 100 mln zł. Do otwarcia kopert z ofertami firm, które podjęły się realizacji zadania, doszło po raz pierwszy rok tem. Ceny ofertowe wahały się od ok. 148 do 200 mln zł. 

TVP unieważniła postępowanie, bo na budowę chciało wydać ok. 107 mln zł. Następnie poinformowała, że w nowym postępowaniu budżet inwestycje zostaje zwiększony ok. 76 proc. - do 176 mln zł. Telewizja twierdzi, że jako instytucja publiczna "zawsze w pierwszej kolejności ma na uwadze poszanowanie dla środków publicznych i jak najefektywniejsze ich wykorzystanie". Pierwotne założenia mówiły o zakończeniu budowy hali do roku 2023.

Koperty z nowymi ofertami otwarto w połowie stycznia. Wciąż nie wiadomo jednak, która z ofert została wybrana i komu Telewizja powierzy realizację koncepcji architektonicznej opracowanej przez krakowskich architektów. 

Dwa miliardy dla TVP. "Odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę"

W 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Telewizja Polska będzie otrzymywać z budżetu państwa 2 mld zł rocznie do roku 2024. Środki dla TVP mają rekompensować wpływy z opłaconego abonamentu RTV. Obowiązkową opłatę wnosi jedynie ok. 30 proc. Polaków. 

Podczas debaty w komisji sejmowej nad przyznaniem Telewizji środków głos zabrał Jacek Kurski. Wyjaśnił, że środki są potrzebne m.in. na inwestycje i "na pewno zostaną dobrze spożytkowane". - Kategorycznie odrzucam tezę, jakoby Telewizja Polska uprawiała propagandę - stwierdził.