Budynek-helisa. Amazon chce nowej siedziby za 2,5 mld dol. Zieleń i nawiązanie do Drogi Mlecznej

Amazon, największa na świecie firma zajmująca się handlem w sieci, chce mieć nową siedzibę. "Jeff Bezos zawsze wymaga od architektów, by zastosowali rozwiązania, których nikt wcześniej nie stosował" - mówi jeden z brytyjskich ekspertów, komentując projekt. Czy i tym razem mu się udało?

Amazon zamierza wybudować drugą siedzibę. Forma i rozmiar nieruchomości z pewnością można uznać za imponujące - budynek o powierzchni ok. 260 tys. m. kw. ma liczyć ok. 107 metrów wysokości. Uwagę przykuwa tu jednak przede wszystkim bryła.

DNA, Droga Mleczna, czyli Helix. Siedziba Amazona ma nawiązywać do natury

Nowa siedziba AmazonaNowa siedziba Amazona Fot. NBBJ /Amazon

Helix, bo tak nazywa się wieżowiec (z ang. "helisa"), będzie dosłownie porośnięty zielenią. Integralną częścią bryły ma być bowiem szeroka alejka, przy której rosnąć mają liczne drzewa i ogrody. Korzystać z nich będą pracownicy oraz odwiedzający siedzibę giganta internetowego handlu.

Część budynku, który znaleźć ma się w Arlington, na przedmieściach Waszyngtonu, będzie bowiem miała komercyjne przeznaczenie. Poza tym Amazon planuje budowę w bezpośrednim sąsiedztwie otwartej przestrzeni pełnej trawników i obiektów użyteczności publicznej, takich jak amfiteatr czy galeria sztuki. 

Nowa siedziba AmazonaNowa siedziba Amazona Fot. NBBJ /Amazon

Firma NBBJ, która stworzyła projekt inwestycji, nietypowy kształt budowli tłumaczy odniesieniami do natury. Spirala ma bowiem nawiązywać zarówno do skręcającej się struktury DNA jak i Drogi Mlecznej i "zielonej filozofii" Amazona. Bliskość naturze podkreślać ma też korzystanie z energii odnawialnej - i pod tym względem siedziba amerykańskiej spółki ma być całkowicie "zielona". 

Nowa siedziba AmazonaNowa siedziba Amazona Fot. NBBJ /Amazon

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Inspiracje meczetem i słynnym "Ogórkiem"

Do projektu budynku odniósł się Peter Murray, szef New London Architecture, instytutu specjalizującego się w urbanistyce. "Jeff Bezos [prezes Amazona - red.] zawsze wymaga od architektów, by zastosowali rozwiązania, których nikt wcześniej nie stosował. Helix to wyjątkowy budynek biurowy, w którym doszukać można się inspiracją Wielkim Meczetem z Samarry czy Gherkinem" - stwierdził cytowany przez Sky News.

Meczet z SamarryMeczet z Samarry Fot. J.Merena/Wikimedia (CC 3.0)

Pierwsza z budowli, pochodząca z IX w., położona w Iraku to meczet. Ma minaret (wieżę stojącą przy meczecie) w kształcie smukłej spirali. Gherkin, biurowiec w kształcie ogórka, którego oficjalna nazwa to 30 St Mary Axe, ma z kolei spiralnie ułożone przeszklenia o różnej barwie. 

Zdaniem eksperta budowla to przykład "aktywnego projektowania", która zachęca do interakcji. Na szczyt budynku będzie bowiem można wspiąć się niczym na wzgórze. 

Londyński 'Ogórek'Londyński 'Ogórek' Fot. Kunstlerbob (Robert Bauer)/Wikimedia/CC 3.0

Koszt inwestycji będzie spory - ma wynieść ok. 2,5 mld dol., co stanowi równowartość ok. 10 mld zł. Majątek Jeffa Bezosa, twórcy firmy, szacowany jest na ok. 200 mld dol. Ostatnie lata były dla amerykańskiego miliardera szczególnie korzystne - barierę 100 mld dol. przekroczył bowiem zaledwie w roku 2017.