Domy parterowe - wygodne i efektowne! Sprawdź najlepiej oceniane projekty z funkcjonalnymi podziałami na jednej kondygnacji naziemnej

W pewnym wieku, gdy osiągamy pewien stopień zamożności, a nasze plany życiowe przewidują wygodne życie rodzinne i zdobywamy wreszcie realne możliwości działania - możemy wpaść na pomysł wybudowania domu. Ta decyzja jest jedną z najważniejszych w życiu, ponieważ wiemy, że wybudowany przez nas dom będzie służył całym pokoleniom naszych następców. Przypatrzmy się więc uważnie najlepszym projektom domów parterowych. Jest bowiem tak, że wśród licznych ofert architektonicznych niektóre wyróżniają się swoją doskonałością.
Jak powinien wyglądać nowoczesny dom parterowy?

Mimo to, że niniejszy artykuł chce przede wszystkim skoncentrować się na rozwiązaniach konkretnych i przedstawieniu realnych rozwiązań na wybranych przykładach, nie zaszkodzi krótko powiedzieć kilku ogólniejszych słów o współczesnych domach parterowych.

Najlepsze projekty domów parterowych łączą dziś kilka elementów, które jeszcze do niedawna (ze względu na mniej rozwinięte techniki budowlane) musiały stanowić przedmiot wyboru. Obecnie proponowane konstrukcje to zarówno wspaniała estetyka architektury, olbrzymia funkcjonalność wewnątrz budowli oraz w jej pobliżu, pewność trwałości wnoszonych obiektów, a także szybkość budowania.

Jednopoziomowe domy są także modne - i nie jest to sprawa "sezonów modowych", lecz sama klasyczność, którą wykazywali już budowniczy starożytnego Rzymu. Co to oznacza? Taki dom nie posiada z definicji schodów, a brak potrzeby używania schodów, wspinania się, jest przez wielu zauważany jako korzystny. Na pierwszy plan wysuwa się zatem technika rozplanowania pomieszczeń na jednej kondygnacji. Ostatnimi czasy znów przeżyliśmy małą rewolucję na tym polu i "uniwersalne projektowanie", lub "architektura potrzeb", a więc sposoby na konstruowanie przestrzeni przyjaznych jej użytkownikom, bardzo się rozwinęły.

Przykłady wspaniałych konstrukcji domów jednokondygnacyjnych

Dokonajmy zatem przeglądu najciekawszych naszym zdaniem domów parterowych. Uwzględnimy w tym zestawieniu domy większe i mniejsze, modernistyczne i bardziej klasycystyczne. Postaramy się o możliwie szeroką panoramę tego, co możliwe i sprawdzone.

Tradycja i klasyka

Projekt "Alkierz" to wspaniałe dzieło architektoniczne. Przypomina niewielki dworek, jakich w kraju było więcej przed wojenną katastrofą. To - takie skojarzenia mogą wystąpić - White House w miniaturze.

Każdy element został uzgodniony z całością, więc okna, filary, fasada, dach - wszystko jest w tym projekcie spójne i utrzymane w stylu neoklasycystycznym. Tym razem możemy nie tylko mówić o domu, ale nawet o rezydencji. Piękno tego budynku nie będzie wprawdzie mogło pojawić się wszędzie - dom Alkierz wymaga odpowiedniego otoczenia. To propozycja dla osób, które przyjmują, że pewne wartości estetyczne są w historii architektury ustalone na trwałe i niezbywalne.

Skromność przy zachowaniu najwyższej jakości

Ale dom "Adam" możemy postawić tak samo dobrze na dalekiej prowincji jak i na warszawskim Wilanowie. To zaledwie niecałe 70 m2 powierzchni użytkowej. Ale jakże wspaniale przemyślanej i celowej!

Adam nie pomieści wielodzietnej rodziny, lecz będzie stanowił wspaniałe miejsce zamieszkania dla rodzin kilkuosobowych i zdobił okolicę swoją schludnością. Możemy mieć do czynienia z przedmiotem wielkich rozmiarów, ale niechlujnym i nieproporcjonalnym. Adam to mały dom, lecz nadzwyczaj elegancki. Czasem to wszystko, czego potrzeba, aby mieszkać dobrze.

Nowocześnie i funkcjonalnie

Pracownia architektoniczna Domowe Klimaty z przyjemnością prezentuje także projekt "Igraszka". Funkcjonalna konstrukcja, wiele przeszkleń, miejsce garażowe i wspaniały plan wnętrza, który jest równie ciekawy jak to, co widzimy z zewnątrz.

Zamieszkiwanie w Igraszce to dostęp do naturalnego światła nawet w pochmurne dni, łatwe przemieszczanie się - przestrzeń sprzyjająca rodzinnemu ciepłu i bliskości. Nikt temu budynkowi nie odmówi również włączenia go do typu "nowej klasyczności", gdzie opracowanie szczegółu i przejrzystość linii są tak samo ważne jak zachowanie odrobiny "konserwatyzmu" na desce kreślarskiej architekta.

Modernistyczna awangarda

Można jeszcze inaczej. Projekt domu "Kowalski" właściwie powinniśmy zaliczyć do stylistyki niewielkich, bardzo nowoczesnych domów znanych głównie ze Skandynawii. Pomimo prostoty narzucającej się na pierwszy rzut oka, całość stanowi wzór zastosowania najnowszych rozwiązań w budownictwie domów.

Tego projektu nie powstydziliby się nawet najlepsi twórcy ruchu "Bauhaus". Proporcje, podział elementów, ułożenie części domu Kowalski są doskonałe, to skończona prostota, ale tak doskonałą prostotę uzyskuje się tylko w najlepszych biurach architektonicznych. Minimalizm, lecz także coś wyróżniającego - to niezwykle ciekawa propozycja dla nowoczesnych rodzin.

Dlaczego Pracownia architektoniczna Domowe Klimaty jest warta zaufania

Wszystkie przytoczone przykłady pochodzą z biura prowadzonego przez znakomitego, cenionego architekta, pana Jarosława Charkiewicza. Jest wiele powodów, dla których można zdecydować się na wybudowanie swojego domu we współpracy z Domowymi Klimatami.

Być może jednym z najważniejszych są ekonomiczne rozwiązania minimalizujące koszty - elektryka w domu do 100 m2, które to rozwiązanie jest na stałe wpisane w projekty oferowane przez tę firmę.

Dom nie tylko się buduje, dom także trzeba utrzymać, a każdemu z nas zależy na bardziej zasobnym portfelu. Oszczędności dzięki zaawansowanym systemom zarządzania energią elektryczną są znaczne i powiększają się wraz z każdym miesiącem. Nie na darmo nazywamy te technologie inteligentnymi.

Znajdujemy się bowiem w takim punkcie rozwoju myśli inżynieryjnej, że oszczędności na rachunkach idą w parze z ekologicznością, a więc potrafimy już połączyć zadośćuczynienie naszym indywidualnym interesom (np. finansowym) z powszechnym obowiązkiem dbania o stan klimatyczny planety.

W przypadku tej pracowni mówimy także o ponadprzeciętnym doświadczeniu w realizacji projektów domów, olbrzymiej ilości sfinalizowanych z sukcesem przedsięwzięć, fachowości certyfikowanych pracowników oraz jednej z największych na naszym rynku ofert projektów domów parterowych.

Warto się więc zastanowić nie tylko nad przysłowiowym "zasadzeniem drzewa", ale też nad "postawieniem domu", ponieważ dziś możemy to wykonać kosztem niemalże równym kosztowi zakupu mieszkania u dewelopera, a dom jest jednak czymś znacznie więcej niż mieszkanie w bloku, choćby nawet bardzo nowoczesnym.