Chińskie władze budują osiedle izolatek. Ciepła woda i Wi-Fi

W Chinach powstaje całe osiedle, które będzie służyć za miejsce izolacji dla tych, którzy zetknęli się z chorymi na koronawirusa. I chociaż brzmi to złowieszczo, władze przekonują, że chodzi o pomoc osobom mieszkającym na obszarach wiejskich, gdzie brakuje odpowiedniej infrastruktury. Jak duża jest izolatka i co znajduje się na jej wyposażeniu? Chińskim dziennikarzom udało się to ustalić.

Chińskie władze nieczęsto dopuszczają media do swoich sekretów, w przypadku "osiedla" zrobiły wyjątek. Jak donosi agencja Xinhua, w Shijiazhuang, na wschodzie kraju, trwają prace nad stworzeniem specjalnego ośrodka. 

Ma powstać 1500 budynków

Według chińskich mediów izolatki budowane są z gotowych komponentów - ram oraz ścian, w części przeszklonych. W środku oprócz standardowego wyposażenia znaleźć ma się też klimatyzacja, podgrzewacz wody, łazienka z toaletą oraz łóżko, a nawet WiFi. Warto pamiętać, że sieć w Państwie Środka podlega całkowitej cenzurze. Każdy z lokali ma powierzchnię ok. 18 metrów kwadratowych - wyjaśnia CNN. Jak podaje amerykańska stacja, mają służyć do izolacji osób, które miały kontakt z chorymi na COVID-19.

Prace budowlane trwają - według relacji mediów - 24 godziny na dobę. Centrum oddawane jest do użytku etapami - oznacza to, że niektóre pomieszczenia mogą być już zajmowane przez chorych, podczas gdy kolejne wciąż są wznoszone. 

Praca po kilkanaście godzin na dobę

Inne chińskie agencje ujawniają, że prace nad "osiedlem" wymagają sporo wyrzeczeń od załogi, która odpoczywać może jedynie kilka godzin na dobę. Prace nad ustawianiem ram konstrukcji toczą się głównie nocą, w ciągu dnia robotnicy zajmują się instalacją ścian i wyposażenia wewnętrznego. 

"Osiedle podzielono na 11 osobnych bloków", łącznie powstać ma 1500 budynków. Ponadto osiedle podzielone jest na trzy strefy - każda dla chorych w innym stadium. Prace, które rozpoczęto 15 stycznia, toczą się w ekspresowym tempie - już dziś w ośrodku przebywać może 4 tys. osób. 

Władze Chin wzywają do samoizolacji

Meng Xianghong, zastępca burmistrza miasta, w którym powstaje nietypowa inwestycja, przyznał, że ośrodek ma na celu "skuteczne przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii". Do tej pory w okolicach miejscowości izolacji poddano już - w ośrodkach rozsianych po regionie - ok. 20 tys. osób. 24 tys. kolejnych zostało wezwanych, by pozostać w izolacji domowej. Tymczasem na obszarach wiejskich brakuje infrastruktury i to ma być, wedle chińskich władz, główny powód budowania ośrodka. 

W Hebei, prowincji, gdzie powstaje osiedle, epidemia przybiera na sile - w ciągu 11 dni liczba infekcji wzrosła z jednej do ok. 400. "Zapotrzebowanie na miejsce odosobnienia rośnie" - wyjaśnia "Economic Daily"