Architekt muzeum POLIN twórcą nowego kompleksu. "Nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem"

Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę kompleksu, który powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, projektant warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Gdańsk zyska wkrótce nową, wyróżniającą się inwestycję. Odpowiedzialna za projekt fińska firma YIT zapewnia, że bryła nowego kompleksu, który powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności, będzie nawiązywać do historycznego charakteru miejsca.

Zaprojektował muzeum POLIN, jego kolejny budynek stanie w Gdańsku

Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Nowa inwestycja w GdańskuNowa inwestycja w Gdańsku Fot. YIT

- Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska - mówi profesor Rainer Mahlamäki, główny architekt projektu. - Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy - dodaje.

Nowa inwestycja w GdańskuNowa inwestycja w Gdańsku Fot. YIT

- Wierzymy, że ta inwestycja będzie naszą wizytówką, swoistym przywitaniem z Gdańskiem i niezwykle ważnym krokiem w rozwoju YIT w Polsce. Z tego względu do współpracy zaprosiliśmy jednego z najlepszych fińskich architektów. Profesor Rainer Mahlamäki, znany ze swojej wrażliwości na aspekty historyczne i kulturowe, stworzył projekt na światowym poziomie - mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Ponad 40 tys. m.kw. przestrzeni

Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu.

Nowa inwestycja w GdańskuNowa inwestycja w Gdańsku Fot. YIT

Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT "More Life in Yards" – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.

>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Historia wykorzystana do nowego projektu

Deweloper zapewnia, że przy pracach projektowych zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto.

Dzięki temu, a także dzięki dostępnym dla każdego placom miejskim, cały obiekt idealnie wkomponuje się w otoczenie i stanie się jego naturalnym elementem. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe. 

Wśród materiałów budowlanych zastosowanych w projekcie dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium. W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - nagrodzone dzieło Mahlamäkiego

Muzeum POLIN, inne znane w Polsce dzieło Rainera Mahlamäkiego, znajduje się w ścisłym centrum Warszawy, na Muranowie. Dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce.

Muzeum PolinMuzeum Polin Fot. Wojciech Krynski

Muzeum mieści się w budynku wzniesionym w latach 2009-2013. Za projekt fiński architekt otrzymał I nagrodę w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2005 roku. Placówka rozpoczęła działalność w nowej siedzibie w kwietniu 2013 r.