Jeszcze parę lat temu ponad 28 procent Polaków nie było w stanie ogrzać domu, jak jest teraz?

Półtora miliona Polaków nie jest w stanie ponosić kosztów ogrzewania zamieszkiwanej nieruchomości - wynika z ostatnich danych Eurostatu. Statystyka może wydawać się tragiczna, ale prawda jest taka, że to i tak lepszy wynik niż jeszcze parę lat temu.

W stolicy w całym 2020 roku zaledwie cztery dni można było uznać za zimowe (według definicji: gdy najwyższa zanotowana temperatura w ciągu doby nie przekracza 0 stopnia). To wydaje się niedużo, ale mieszkanie trzeba ogrzewać także przy wyższej temperaturze. Jak się okazuje, ma z tym problem nawet półtora miliona Polaków. 

Problem z ogrzewaniem

Eurostat dostarczył ponurych danych na temat tego, jaki procent populacji danego kraju nie może sobie pozwolić na dostateczne ogrzanie mieszkania. Z najnowszych danych za 2019 rok, wynika, że w Polsce jest to 4,2 procent populacji, czyli ok. półtora miliona Polaków. 

domiporta.pl

W europejskim rankingu plasujemy się poniżej średniej, między Irlandią (4,9 proc.) a Belgią (3,9 proc.). Co można uznać za ogromny sukces, ponieważ jeszcze w 2006 roku byliśmy w czołówce krajów, po Bułgarii, Portugalii i Cyprze, w których mieszkańcy deklarowali, że nie wystarcza im środków na wystarczające ogrzanie mieszkania. Wówczas ten problem miało nieco ponad  28 proc. Polaków. 

Ulga termomodernizacyjna 

Na bardzo złą sytuację w 2006 roku miały wpływ wieloletnie zaniedbania dotyczące głównie termomodernizacji domów jednorodzinnych. Nieocieplone budynki nie utrzymywały temperatury we wnętrzu, w związku z czym potrzebowały więcej wyprodukowanej energii, by je ogrzać. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Teraz jest dużo lepiej, ale nie bez znaczenia był wzrost zamożności Polaków, który przełożył się na mniej dotkliwy dla kieszeni wydatek ogrzania pomieszczenia, ale również na inwestycje w ocieplenie budynku. Zjawisko to przyśpieszyło zdecydowanie w latach 2019-20, gdy rząd wdrożył ulgę podatkową na termomodernizację. 

W pierwszym roku obowiązywania podatkowej ulgi termomodernizacyjnej skorzystało z niej przeszło 207,4 tys. właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, podał resort finansów. Ponadto od września 2018 roku działa program Czyste Powietrze, które także wspiera właścicieli domów jednorodzinnych w instalacji bardziej wydajnych urządzeń grzewczych. 

Mimo pomocy nadal 40 procent, czyli ok. 5,4 mln wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce pozbawionych jest jakiejkolwiek izolacji cieplnej, co kończy się dla właścicieli wyższymi kosztami ogrzewania.