Miał zamontować gigantyczny klimatyzator na dachu wieżowca. Tak rozpada się 100 tys. dol. [WIDEO]

Jednym z największych kosztów przy budowie nieruchomości komercyjnych jest klimatyzacja. Najbardziej wydajne urządzenia montowane na szczytach drapaczy chmur kosztują nawet 100-125 tys. dol. Podczas montażu jednej z takich jednostek doszło jednak do poważnego incydentu.

Mieszkaniec Oakland, miasta leżącego na brzegu zatoki San Francisco, postanowił obejrzeć z bliska przebieg nietypowej akcji. W samym centrum, w pobliżu ratusza, w ciągu mininionych dni odbywał się bowiem montaż potężnych klimatyzatorów wielkości ciężarówki. Na dach dopiero co wzniesionych wieżowców transportowane były śmigłowcem Sikorsky Skycrane, podniebnym dźwigiem. 

Wyszli na spacer, by obejrzeć transport klimatyzatora na szczyt nieruchomości. Coś poszło nie tak

Tym razem nie wszystko się jednak udało. Potężne, ważące blisko 12 ton urządzenie, zerwało się podczas podnoszenia i z pełnym impetem runęło na asfalt z wysokości ponad 12 metrów.  

- W bezpośrednim sąsiedztwie katastrofy znajdowali się ludzie, mieli olbrzymie szczęście, że nie trafiły ich odłamki latającego wszędzie metalu - powiedział w rozmowie z lokalnymi mediami Gabriel Tcruz, autor nagrania. - Odłamki rozprysnęły się na 10-15 metrów - dodał 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Hunt Norris, dyrektor w firmie Siller Brothers, specjalizującej się w wynajmie śmigłowców, w rozmowie z San Francisco Chronicle przyznał, że przyczyny incydentu nie są jeszcze znane. - Badamy sprawę, cieszymy się, że nikt nie ucierpiał i że nasi pracownicy wdrożyli odpowiednie procedury - przyznał.

Policja przyznała z kolei, że zgłoszenie na temat incydentu do niej nie trafiło. Wszystko przez to, że ruch uliczny na czas unoszenia urządzenia został wstrzymany, a tuż po wypadku zniszczony klimatyzator załadowano na ciężarówkę przy pomocy tradycyjnego dźwigu i wywieziono. 

Najwyższy standard klimatyzacji. Te urządzenia kosztują nawet 125 tys. dol.

Urządzenie, które uległo zniszczeniu w wyniku upadku to najprawdopodobniej system HVAC, odpowiadający zarówno za ogrzewanie, jak i wentylację oraz klimatyzację (stąd nazwa - od angielskich słów heating, ventilation, air conditioning). Ceny tego typu urządzeń uzależnione są od ich wydajności - inwestor musi liczyć się z kosztami rzędu 60-120 dol. za każdy metr kwadratowy powierzchni.

Ceny tego typu modułów sięgają 100-125 tys. dol. Opierając się na oznaczeniach umieszczonych na urządzeniu możliwe, że chodzi o jednostkę firmy BAC. Szczegółów tej konkretnej jednostki jednak nie ujawniono.