Dopłaty do najmu mieszkania także na rynku prywatnym - można dostać nawet 1500 zł

Od piątego stycznia do końca marca można ubiegać się w gminie o dodatek mieszkaniowy ze specjalną dopłatą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Do pozyskania jest nawet 1500 zł miesięcznie na najem, a starać się o dopłaty mogą również najemcy z rynku prywatnego.

Specjalna dopłata, o której mowa we wstępie jest przeznaczona jedynie dla najemców i podnajemców. Zarówno zamieszkujących w budynkach komunalnych, jak i tych, którzy najmują mieszkania lub pokoje na zasadach rynkowych i to jest prawdziwa nowość. Nadal jednak trzeba spełnić odpowiednie warunki. 

Dopłata z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Dofinansowanie nie jest tożsame z dodatkiem mieszkaniowym wypłacanym od lat przez gminy, dla posiadaczy np. mieszkań komunalnych. To zupełnie inny fundusz i jest przewidziany jedynie dla osób, które są w stanie udowodnić, że z powodu epidemii koronawirusa utraciły cześć dochodów. 

Przeciętny dodatek mieszkaniowy wypłacony w 2019 r. użytkownikom lokaliPrzeciętny dodatek mieszkaniowy wypłacony w 2019 r. użytkownikom lokali Źródło: GetHome.pl

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Najemcy i podnajemcy mogą otrzymać maksymalnie 75 procent miesięcznego czynszu, ale nie może być to kwota wyższa niż 1500 zł, co oznacza, że  by otrzymać maksymalną kwotę wsparcia, należałoby płacić do tej pory czynsz w wysokości przynajmniej dwóch tysięcy złotych. 

Dużą zaletą programu wdrażanego przez Ministerstwo Rozwoju jest fakt, że dofinansowanie będzie mogło być przeznaczone na pokrycie obecnych, przyszłych, ale i ubiegłych miesięcy. Nie wcześniejszych jednak niż od marca 2020. Oznacza to, że dodatek może zostać przeznaczony również na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy. 

Warunki

Program dopłat wydaje się bardzo atrakcyjny, ale jakie warunki należy spełnić, by móc się o nie starać? Przede wszystkim średni dochód z ostatnich trzech miesięcy nie może zbytnio przekraczać 1500 zł na osobę, a w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych – 2100 zł.

Ponadto, trzeba udowodnić, że nasz dochód rozporządzalny zmniejszył się o przynajmniej 25 procent względem 2019 roku. Dodatkowo należy wykazać, że było się najemcą lub podnajemcą przed 14 marca 2020 r. Dopuszczalny jest również przypadek, w którym mieszkanie było zmieniane w tym czasie. 

- Najpewniej każdy słyszał o dodatku mieszkaniowym, o który mogą ubiegać się zarówno właściciele mieszkań i domów, jak i najemcy. Natomiast dopłata jest nowością, którą rząd zaadresował wyłącznie do najemców i podnajemców - zarówno zamieszkujących w budynkach komunalnych, jak i tych, którzy najmują mieszkania lub pokoje na zasadach rynkowych - mówi ekspert GetHome.pl Marek Wielgo. Zwraca on uwagę, że wnioski do gminy o dodatek mieszkaniowy z dopłatą można składać od 5 stycznia do końca marca 2021 r. na podstawie opublikowanej dzień wcześniej w Dzienniku Ustaw ustawy "o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa".

Liczba wypłacanych dodatków mieszkaniowych (w mln)Liczba wypłacanych dodatków mieszkaniowych (w mln) Źródło: GetHome.pl