Patodeweloperka straszy, ale nie zniechęca. Mieszkania wielkości łazienki schodzą na pniu

Jak na 16 m kw. zmieścić pokój z aneksem, łazienkę, przestrzeń do pracy i wydzielić miejsce na pranie? Polscy deweloperzy potrafią "kreatywnie" wykorzystać każdy skrawek powierzchni. Krytycy takiego podejścia określają niektóre "sztuczki" inwestorów "patodeweloperką". Na czym polega?

Sytuacja na rynku nieruchomości zdecydowanie sprzyja deweloperom. Deficyt lokali szacowany jest w Polsce na ok. dwa mln. Nic więc dziwnego, że inwestorzy często sprzedają, zanim jeszcze pierwsza maszyna wjedzie na plac budowy.

Korytarz za ćwierć miliona, kawalerka "ucięta" w poprzek. Nietypowych mieszkań nie brakuje

Olbrzymi popyt sprzyja "kreatywnemu" wykorzystywaniu przestrzeni - mieszkania są często ciasno upychane, mają niecodzienne układy, miniaturowe balkony i ogródki.

Jedna z takich inwestycji to mieszkanie w Poznaniu. Lokal o powierzchni niemal 50 m kw. kosztuje 405 tys. zł, jednak sporą jego część stanowi jedno pomieszczenie. "Sam korytarz w tym mieszkaniu kosztuje 265 tysięcy złotych! Fatalnie rozplanowane i koszmarnie drogie to powinna być dewiza polskich deweloperów" - stwierdził Jan Śpiewak, społecznik, który specjalizuje się w kwestii nieruchomości, w swoim komentarzu na Facebooku.

Mieszkanie z długim korytarzemMieszkanie z długim korytarzem Źródło: Jan Śpiewak

Przykładów lokali o niecodziennym kształcie lub wielkości jest więcej - jest nim wyjątkowo wąska kawalerka z Gdańska. Lokal o szerokości niespełna trzech metrów i długości ok. 10 metrów wyceniono na 400 tys. zł.

Kawalerka za 400 tys. złKawalerka za 400 tys. zł Źródło: Jan Śpiewak

Kolejny lokal - tym razem w Krakowie - o powierzchni 34,8 m kw. wyceniono na 487 tys. zł. Uwagę zwraca tu dość niecodzienny kształt kawalerki - pomieszczenie wygląda, jakby było przecięte w poprzek. Zaaranżowanie takiej przestrzeni może okazać się wyzwaniem.

Kawalerka o niecodziennym układzieKawalerka o niecodziennym układzie Źródło: Jan Śpiewak

Mieszkanie wielkości łazienki, brak zieleni, placu zabaw

Na rynku są też dostępne lokale wyjątkowo małe. Na tyle miniaturowe, że sprzedawcy nie mogą ich nawet nazywać mieszkaniami, bo te muszą mieć co najmniej 25 m kw. Dlatego też nieruchomości o powierzchni 16 m kw. jeden z deweloperów sprzedawał jako "miniapartamenty". Udało się tu zmieścić pokój dzienny z aneksem, przedpokój, łazienkę, osobną przestrzeń do pracy, miejsce na pralkę oraz schowek - wylicza Noizz.pl. W budynku tego typu lokali deweloper planuje upchnąć kilkaset.

Przykładów na maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest więcej - mieszkania na parterze z własnymi ogródkami pozwalają na korzystanie z zieleni o wielkości standardowego balkonu. Place zabaw mają często powierzchnię miejsca parkingowego, na osiedlach brakuje roślin, ławek, miejsc do wspólnego spędzania czasu.

Sztuczki deweloperów. Czasami mieszkania wydają się wnętrze

Eksperci radzą, by przy szukaniu mieszkania uważnie studiować jego plany i wszystkie umieszczone przez dewelopera informacje. Na jedną ze "sztuczek" zwraca uwagę Wprost. Chodzi o umieszczanie na rysunkach pomieszczeń mebli bez podawania ich wymiarów. "Na papierze" pomieszczenia wydają się przestronne.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Ale w rzeczywistości ustawienie mebla o standardowych wymiarach może okazać się po prostu niemożliwe, bo kanapa musiałaby mieć głębokość siedziska zbliżoną do muszli klozetowej, zaś łóżko długość wygodną dla karła - wyjaśnia portal.

Czy małe mieszkania o niecodziennych kształtach to zawsze patodeweloperka? Dla wielu tego typu lokale mogą okazać się szansą na nieco tańsze zakupy. "Kreatywnie zaprojektowane" mieszkania mają swoje zalety - studenci, osoby, które korzystają z najmu krótkoterminowego albo dopiero zaczynające start w dorosłe życie z pewnością docenią nawet nietypowe mieszkania.

Mieszkania schodzą na pniu

Nie brakuje przykładów na to, że Polacy są w stanie kupić mieszkanie na długo przed jego budową. Wprost podaje przykład inwestora, który buduje osiedle w Ursusie. "Wszystko, co wybudowane, już dawno sprzedane. W budynkach, w których odbiory zaczną się w lecie 2021, kawalerek i mieszkań dwupokojowych już brak". Mniejsze lokale są do kupienia w bloku, który powstanie do roku 2022.