Panele winylowe ? kiedy są polecane? Jakie mają zalety i wady?

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważnym elementem wystroju wnętrza jest podłoga. Jeśli planujemy montaż paneli, a poszukujemy takich, które możemy położyć nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w kuchni i łazience, warto zwrócić uwagę na panele winylowe. Zyskamy dzięki temu trwałą i odporną na wilgoć posadzkę, jednolitą we wszystkich pomieszczeniach.

Dość często szukając informacji o podłogach winylowych znajdziemy określenie LVT. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego oznacza Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe winylowe płytki. Rodzajów podłóg winylowych jest wiele, ale na naszym rynku coraz większą popularność zyskują właśnie tego typu panele. Mają budowę warstwową i najczęściej występują w formie prostokątnej, podobnie jak panele laminowane.

Klasa użyteczności paneli winylowych

Aby wybrana przez nas podłoga z paneli winylowych wyglądała jak najdłużej efektownie oraz spełniała wszystkie stawiane przed nią oczekiwania należy przed zakupem sprawdzić jej klasę użyteczności. Parametr ten składa się z dwóch cyfr. Pierwsza cyfra określa rodzaj pomieszczenia do którego podłoga jest przeznaczona – może to być pomieszczenie mieszkalne (oznacza się je jako – 2) lub znajdujące się w budynku użyteczności publicznej (w tym przypadku 3). Natomiast druga cyfra oznacza przewidywaną intensywność eksploatacji: 1 – niską, 2 - średnią i 3 - wysoką. Przykładowo symbol 23 informuje, że producent paneli winylowych przeznacza je do pomieszczeń mieszkalnych intensywnie użytkowanych, czyli salonu, kuchni i korytarza.

Zalety paneli winylowych

Panele winylowe mogą imitować dowolny materiał – drewno, kamień, płytki ceramiczne, beton. Przy ich produkcji wykorzystuje się specjalną technikę skanowania np. desek dębowych czy marmuru i nadrukowaniu powstałego dekoru na warstwę winylu. W efekcie dostępna jest bardzo szeroka oferta różnych kolorów, odcieni i wzorów tych podłóg. Ponadto panele winylowe są:

  • bardzo trwale – wynika to z ich odporności na uszkodzenia, zarysowania i blaknięcie;
  • wodoodporne – bez kłopotu i obawy, że ulegną zniszczeniu zamontujemy je zatem w kuchni i łazience, czyli w pomieszczeniach, w których często zdarza się podłogę zachlapać wodą;

Ciekawe zestawy mebli kuchennych znajdziesz na Merkury Market.

  • ciche w użytkowaniu – dobrze tłumią odgłosy kroków (znacznie lepiej niż panele laminowane), co wynika z elastyczności tego materiału;
  • łatwe w czyszczeniu - wystarczy je odkurzać, a w razie potrzeby umyć wodą z delikatnym detergentem. Na pielęgnację paneli winylowych nie potrzeba zatem poświęcać dużo czasu, co z pewnością docenią rodziny z małymi dziećmi czy właściciele zwierząt domowych;
  • nadają się pod wodne ogrzewanie podłogowe – ma to związek z tym, że mają nieznaczną grubość, a ich opór cieplny jest mały, więc nagrzana podłoga będzie szybko oddawała ciepło do pomieszczenia.
Wady paneli winylowych

Nie jest ich wiele. Przede wszystkim jest to materiał sztuczny, więc zwolennicy naturalnych podłóg nie wezmą pod uwagę takiego rozwiązania w swoim mieszkaniu czy domu. Poza tym panele winylowe są nieco droższe od paneli laminowanych. Z pewnością ważne jest także to, że jest to produkt stosunkowo nowy na naszym rynku, więc jego zastosowanie budzi u niektórych użytkowników sporo wątpliwości.

Montaż paneli winylowych

Najczęściej montuje się je analogicznie jak panele laminowane, czyli jako podłogę pływającą, co oznacza, że nie wymaga ona przytwierdzenia do podłoża np. klejem. Wykorzystuje się system zatrzaskowy, w którym poszczególne elementy łączy się na pióro i wpust, a efektem prawidłowego połączenia jest charakterystyczny odgłos – tzw. klik.

Dzięki temu prace przebiegają bardzo szybko i sprawnie, a co istotne można to zrobić samodzielnie. Tak ułożoną podłogę można od razu użytkować. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zazwyczaj przed montażem producenci zalecają ułożenie na posadzce odpowiedniego podkładu (ma m.in. za zadanie wyrównać różnice wysokości podłoża).

Ponadto na rynku dostępne są także panele winylowe samoprzylepne oraz montowane na klej.

Panele winylowe w atrakcyjnych cenach znajdziesz na abra-meble.pl i merkurymarket.pl.