Wkład własny wynosi średnio 150 tys. zł. "Część kredytobiorców zupełnie wypchnięto z rynku"

Niemal 150 tys. zł wynosi średnia wartość wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym. Wydaje się dużo? Owszem, ale to i tak najniższa wartość od co najmniej roku. O czym to świadczy? O korzyściach płynących z niskich stóp procentowych i o tym, że część Polaków wypadło z wyścigu po kredyt mieszkaniowy.

Wkład własny to sól w oku dla tych marzących o własnym M na kredyt, ale posiadający niewiele zaskórniaków. Jak się okazuje, średni wkład własny oscyluje w kwocie około 150 tys. zł, co stanowi 34 proc. ceny kupowanego mieszkania.

Niski wkład własny coraz rzadziej

Spada liczba kredytobiorców posiadających wkład własny mniejszy niż 20 proc., wynika z analizy danych AMRON. W trzecim kwartale br. odsetek takich kredytów wynosił 38 proc. natomiast jeszcze w pierwszym kwartale 41 proc.

Eksperci zwracają uwagę, że dzieje się tak, ponieważ wiele banków w trakcie ostatniego półrocza zaostrzyło kryteria dla osób starających się o kredyt mieszkaniowych. Niektóre banki w tym czasie podniosły wymagany wkład własny nawet do 30 proc. wartości nieruchomości. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Te utrudnienia sprawiły, że większa liczba kredytobiorców decydowała się przeznaczyć pieniądze odłożone np. na wykończenie mieszkania bądź pomoc finansową od rodziny na dokompletowanie wymaganego wkładu własnego. Natomiast część z osób, które do tej pory mogły sobie na kredyt pozwolić, tę możliwość utraciły. - Zmiana polityki kredytowej banków spowodowała, że część osób z chudszymi portfelami została wypchnięta z rynku mieszkaniowego - pisze Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. 

Zamożni też wolą wziąć kredyt

Niemalże zerowe stopy procentowe przekładają się na niskie koszty kredytu, ok. 3 proc. To zachęca kredytobiorców do korzystania z kredytów. - Chodzi o to, że osoby, które w normalnych warunkach kupowałyby nieruchomości korzystając tylko w niewielkim stopniu z kredytu, postanowiły zaciągnąć większy dług, a gotówkę sobie zachować - twierdzi ekspert. 

Mimo że obecnie średni wkład własny według raportu AMRON-SARFiN wynosi 149 849 zł, to nie jest to szczyt wartości w ostatnich latach. W pierwszym kwartale 2020 roku średni wkład własny wynosił 166 046 złotych, czyli o około 16 tysięcy złotych więcej niż obecnie.