Pałac tańszy od mieszkania w Warszawie. Najtańsze za kilkaset tysięcy. Kto może w nich mieszkać?

A może rzucić to wszystko i zamieszkać w pałacu? Niejednemu mogłaby zaświtać w głowie taka myśl, bo zabytki bywają tańsze od mieszkania w Warszawie czy innym dużym mieście. Można je mieć za kilkaset tysięcy złotych. Gdzie zatem jest haczyk?

Najtańsze pałace są tańsze niż mieszkania w Warszawie. Zabytek w wyjątkowo niskiej cenie pojawił się na sprzedaż w pomorskim Człuchowie - pałac położony w tej niewielkiej miejscowości znalazł nabywcę za nieco ponad 200 tys. zł - donosi InnPoland.pl.

Ceny większości zabytków są większe, ale wciąż niższe od wielu nieruchomości - oscylują wokół 400 tys. zł - wyjaśnia portal. Zdarzają się oczywiście znacznie wyższe ceny - za kwot 2,5 mln zł nabyć można XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy z Zaprężynie - w okolicach Wrocławia. 

Kowalski w pałacu? To możliwe, ale...

Bartosz Witecki, właściciel portalu ResidenceNavigator.pl w rozmowie z portalem wyjaśnia, że nietypowe nieruchomości to domena przede wszystkim firm, architektów i hotelarzy. Niskie ceny kuszą jednak i Kowalskiego.

Przeciętnemu użytkownikowi - pomimo niskiej ceny - trudno jednak udźwignąć ogrom inwestycji. - Zdarzają się oferty bardzo atrakcyjne cenowo. Niektóre dwory i pałace prezentowane w naszym serwisie można kupić w cenie mieszkania w Warszawie czy Wrocławiu. Warto jednak przemyśleć, czy naprawdę stać nas na taką inwestycję - wyjaśnia ekspert.

Chcesz zamieszkać w zabytku? Sprawdź, czy nie widnieje w rejestrze

Nieruchomości zabytkowe objęte są różnych zakresem ochrony. Generalnie dzieli się je na te wpisane do rejestru zabytków i ewidencji zabytków. Oba sformułowania brzmią podobnie, oznaczają jednak co innego. Obiekty wpisane do rejestru mogą być przebudowane lub zmienione na wniosek ministra kultury, lub konserwatora. Nieruchomość zapisana w ewidencji zabytków musi być utrzymana przez właściciela w dobrym stanie, a przy jej sprzedaży pierwszeństwo pierwokupu mają władze lokalne.

Seton Castle w Longniddry w SzkocjiSeton Castle w Longniddry w Szkocji Seton Castle w Longniddry w Szkocji. fot.https://search.savills.com/

Zabytki hitem inwestycyjnym nie tylko w Polsce

Do zabytkowych nieruchomości przyciąga często wizja zysku. Nic dziwnego, zamki, pałace i inne zabytki często trafiają na aukcje również za granicą. I osiągają niebywałe ceny. Czteropiętrowy pałac Seton Castle, połączony ze skrzydłami bocznymi w kształcie litery U, wystawiono w zeszłym roku na sprzedaż za 8 mln funtów, czyli równowartość ponad 40 mln zł. Oprócz terenów o powierzchni 5,2 ha można było stać się właścicielem 13 sypialni i pięciu łazienek.

Pałac z Folwarkiem na Pomorzu.Pałac z Folwarkiem na Pomorzu. fot. https://www.dolana.pl/

W Polsce dostępny był na przykład murowany pałac z folwarkiem usytuowany na Kaszubach. Nieruchomość o powierzchni 1410 metrów kwadratowych, wyceniono na 2,49 mln zł. Za tę cenę można było otrzymać wyjątkowy "punkt widokowy" na dolinę pobliskiej rzeki, w pobliżu pól łąk i lasów.