Jak wybrać meble kuchenne?

Kupić gotowy zestaw, zamówić u stolarza czy w studiu kuchennym? Jakie fronty i blaty będą praktyczne - laminowane, z drewna, a może ze szkła? Wybierając meble do kuchni musimy rozstrzygnąć wiele kwestii. Podpowiadamy zatem na co zwrócić uwagę i od czego zacząć urządzanie kuchni.

Z obserwacji rynku wynika, że kuchnię urządzamy raz na 10-15 lat, a niekiedy nawet na dłużej. Dlatego jej zabudowa nie może nam się szybko znudzić, a także powinna współgrać z aranżacją pozostałych pomieszczeń w domu. Podstawą udanego wystroju każdego wnętrza, w tym oczywiście kuchni, jest dobry projekt.

Planujemy

Ważna jest wielkość pomieszczenia, jego kształt, czy znajdują się w nim wnęki, skosy, gdzie jest umieszczone okno itp., gdy określamy optymalne rozmieszenie sprzętów oraz poszczególne strefy przechowywania, przygotowywania posiłków i gotowania. Należy uwzględnić m.in. takie kwestie, jak liczba domowników, a nawet ich wiek (dla osób starszych nie zawsze będą wygodne szafki wiszące lub zabudowa pod sam sufit), czy stołujemy się raczej na mieście czy głównie w domu, jak często robimy zakupy (jeśli rzadziej to potrzebne będzie więcej miejsca na gromadzenie zapasów), czy mamy miejsce na postawienie stołu i krzeseł.

Gotowe zestawy lub zestaw z gotowych elementów

Jeśli mamy ograniczony budżet warto odwiedzić sklepy stacjonarne lub zajrzeć na strony internetowe dużych sieci meblowych lub marketów budowlanych. Znajdziemy tam gotowe zestawy, do których można też dokupić w razie potrzeby pojedyncze meble, dopasowane do naszych potrzeb.

Zobacz ciekawe zestawy na Merkury Market.

Jeśli czujemy się na siłach możemy również zaprojektować i skompletować własną kuchnię z udostępnionych przez producentów gotowych elementów (modułów) z danej linii wzorniczej, dzięki czemu będą do siebie pasować. Wśród nich są wszelkiego szafki stojące i wiszące, z szufladami lub z półkami, różnego typu fronty i blaty. Poza tym wybrane serie dostępne są w więcej niż jednej opcji kolorystycznej.

Warto też wiedzieć o tym, że gotowe zestawy są dostępne nie tylko do zabudowy w linii prostej, ale też większe w kształcie litery L. Zwróćmy też uwagę na to, że niektóre gotowe zestawy sprzedawane są z konkretnym blatem, do innych można dokupić taki, jaki nam odpowiada, jeśli chodzi o materiał, grubość czy kolorystykę.

Zaletą gotowych zestawów oraz kuchni ze skompletowanych przez nas modułów jest nie tylko niższa cena w porównaniu z meblami na wymiar, ale też znacznie krótszy okres oczekiwania na ich dostawę.

Meble na wymiar

Wybierając to rozwiązanie mamy możliwość zaprojektowania idealnie dopasowanych szafek, słupków i półek do naszej przestrzeni w kuchni oraz do potrzeb związanych z ich codziennym użytkowaniem. Meble na wymiar przydają się zwłaszcza w pomieszczeniach mało ustawnych, o nietypowym rozkładzie, co umożliwia zagospodarowania każdego zakątka w kuchni, np. narożnika.

Nie zapomnijmy jednak o tym, że średni czas oczekiwania na konkretne meble wynosi od 3-4 tygodni do 2 miesięcy. Gdy zdecydujemy się na blat w innej firmie niż zamawiamy meble, bo ma być np. granitowy - to jego dokładny obmiar jest wykonany dopiero po ustawieniu wszystkich dolnych szafek. Wydłuża to ostateczne zakończenie prac często o kolejne 2 tygodnie.

Jakie fronty szafek wybrać?

Jeśli zastanawiamy się jakie tanie meble kuchenne kupić to powinniśmy wziąć pod uwagę fronty wykonywane z płyty MDF lub wiórowej pokrytej folią PVC. Wybór kolorów oklein jest spory, a co istotne mogą to być fronty zarówno jednobarwne, jak i drewnopodobne. Ich wadą jest mała odporność na wysoką temperaturę, więc na drzwiczkach w pobliżu kuchenki czy piekarnika folia może się odspajać od podłoża. Stosunkowo niedrogie są także fronty laminowane, ale w tym przypadku mamy do wyboru jedynie płyty płaskie (bez frezowania). Aby takie meble długo nam służyły należy zwrócić uwagę na jakość wykonania zabezpieczania krawędzie drzwiczek (podobnie jak frontów foliowanych).

Wielu użytkownikom podobają się fronty lakierowane, ale są one znacznie droższe od poprzednich rozwiązań. Drzwiczki lakierowane mogą mieć powierzchnię matową, półmatową lub błyszczącą.

Sprawdź meble kuchenne z różnymi frontami na Abra Meble.

Znanym od dawna i nadal chętnie stosownym materiałem, z którego robi się meble do kuchni jest drewno. Do wyboru są zarówno gatunki rodzime (np. dąb, olcha, buk, sosna, brzoza), jak i egotyczne. Drewno można bejcować, lakierować , woskować, postarzać, takie więc opcji stworzenia oryginalnej kuchni jest wiele.

Niestety taka zabudowa będzie droga. Jej tańszym odpowiednikiem będą meble pokryte fornirem drewnianym.

Bardzo ciekawie prezentują się także fronty ze szkła. Mogą być one umieszczone w ramce z drewna lub aluminium bądź naklejane na płytę meblową. Dostępne są również drzwiczki ze szkła hartowanego bez ramki.

Jaki blat kuchenny zastosować?

To najciężej pracujący element wyposażenia mebli kuchennych. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór blatów z różnych materiałów.

  • Laminowane – mają bardzo przystępne ceny, a ich popularność wynika także z szerokiej oferty kolorów i wzorów. Dzięki temu bez kłopotu uda się stworzyć dobrze wyglądający komplet z pozostałymi elementami zabudowy kuchni oraz jej wystrojem.
  • Drewniane – bardziej wytrzymałe na wypaczanie są blaty z drewna klejonego. Stosuje się takie twarde gatunki drewna jak dąb, jesion czy buk. Droższa opcją jest drewno egzotyczne.
  • Z naturalnego kamienia – wykonuje się je na indywidualne zamówienie, do wyboru jest z granit, trawertyn lub marmur. To dość drogie rozwiązanie. Ze względu na znaczny ciężar tych blatów należy je montować na solidnych korpusach.
  • Z Kompozytu – to mieszanka minerałów naturalnych, żywicy syntetycznej i pigmentów. Z takiego materiału można wykonać także zlew i połączyć go z blatem bez widocznych spoin, co wygląda bardzo efektownie. Niestety to kosztowna opcja.
  • Stal i szkło – to nietypowe materiały stosowane na blaty, dające bardzo ciekawy efekt wizualny. Sięga się po nie zwłaszcza, gdy planowana jest kuchnia w stylu industrialnym.

Gotowe zestawy mebli kuchennych oraz pojedyncze szafki górne i dolne, z których można tworzyć indywidualne kompozycje znajdziesz na abra-meble.pl  i merkurymarket.pl.