Zamieszkaj w wieży ciśnień. PKP ma na sprzedaż wyjątkową nieruchomość na Pomorzu

Wieża ciśnień jako nietypowe mieszkanie? Architekci z Londynu udowodnili, że to możliwe. W Polsce jest do kupienia podobny obiekt, chociaż jego stan wskazuje na konieczność sporej inwestycji.

PKP jest właścicielem niemal 100 tys. nieruchomości w Polsce. Nic więc dziwnego, że pośród nich można znaleźć prawdziwe perły i interesujące architektonicznie obiekty. Jednym z nich jest wieża ciśnień w Ocyplu, wsi położnej w malowniczych Borach Tucholskich w woj. pomorskim.

Wieża ciśnień do kupienia. Dla kogoś z dużym portfelem

Nieruchomość pochodząca z roku 1906, ma łączną powierzchnię 799 metrów kwadratowych, zbudowana jest, jak większość typu konstrukcji, na planie wieloboku. Powierzchnia użytkowa obiektu jest znacząco mniejsza, bo wynosi 66 metrów kwadratowych.

Losy wieży ciśnień opisywał "Kociewski Magazyn Regionalny". Przed dekadą lokalni społecznicy i mieszkańcy chcieli przejąć obiekt i utworzyć w nim centrum kulturalno-rekreacyjne. W wieży i na terenie wokół niej miały odbywać się różnego rodzaju imprezy. Ostatecznie jednak budynek pozostał we władaniu kolejarzy, którzy dziś szukają na niego kupca. Obiekt wyceniono na 88 tys. zł.

Czy w wieży ciśnień można mieszkać? Tak!

Architekci udowodnili, że wieże ciśnień da się adaptować nie tylko na cele gospodarcze, ale i mieszkaniowe. Jeden z najlepszych przykładów na potwierdzenie tej tezy znajduje się w Londynie. Architekci Leigh Osborne i Graham Voce kilka lat temu zakupili wybudowaną w 1877 roku wieżę ciśnień, niegdyś będącą częścią szpitala. Prace w środku trwały osiem miesięcy, ale ostatecznie udało się osiągnąć całkiem imponujący efekt.

W niecodziennym budynku znalazło się miejsce na cztery sypialnie z przestronnymi łazienkami. W dobudowanym kubiku z ogromnymi, szklanymi oknami, powstał salon z sypialnią, a nawet kuchnia i jadalnia. W ceglanej wieży umieszczono także małą siłownię.

Najwyższą kondygnację nieruchomości zajmuje salon z przepięknym widokiem na cały Londyn. Do tego pomieszczenia można wjechać windą. Wnętrza apartamentu są bardzo nowoczesne. Dominuje tu biel przełamana niekiedy dodatkami w mocne, graficzne wzory.