Stolik kawowy drewniany - do jakich wnętrz pasuje?

W swoich wnętrzach stawiasz nie tylko na walory estetyczne, ale przede wszystkim to funkcjonalność jest dla ciebie ważna? Jeśli tak, drewniany stolik kawowy będzie idealnym rozwiązaniem dla ciebie. Jest to mebel o różnych możliwościach użytkowania, a dodatkowo samo drewno to materiał o ponadczasowej estetyce, który otwiera wiele aranżacyjnych drzwi. Sprawdź, w jakich wystrojach odnajdzie się najlepiej.

Drewniany stolik kawowy - idealny dodatek do salonu w stylu scandi

Wśród światowych trendów wnętrzarskich styl skandynawski zdecydowanie jest na topie. Nic zresztą dziwnego - funkcjonalność i prostota tego stylu podbijają serca wszystkich miłośników praktycznych rozwiązań. W pełnych przytulności aranżacjach scandi to właśnie drewno gra jedną z głównych ról. Ogromnym zainteresowaniem zarówno klientów, jak i producentów cieszy się klasyczny duet drewna i bieli, gdzie jednym z elementów może być właśnie stolik kawowy.

Ciężko wyobrazić sobie praktyczną aranżację salonową bez towarzystwa stolika kawowego. W wystroju scandi popularnym rozwiązaniem są stoliki o dużych, funkcjonalnych blatach, które oferują dużo praktycznego miejsca do postawienia filiżanki z kawą czy przekąsek do filmu. Warto zdecydować się na blat o wyraźnie zaznaczonych słojach drewna, co będzie subtelnym elementem dekoracyjnym samym w sobie.

Przełam industrialny chłód - zdecyduj się na drewniany stolik kawowy

Choć drewno możemy zakwalifikować do akcentów raczej ciepłych, kto powiedział, że nie może wkraść się do aranżacji o nieco chłodniejszym charakterze? Otóż może, ba, jest wręcz elementem mile widzianym! Inspirowany przedwojennymi fabrykami styl industrialny jest najlepszą okazją do właśnie takiego zastosowania drewna. Chodzi tutaj przede wszystkim o balans - gdy przełamiemy loftową surowość nieco przytulną naturalnością drewna, osiągniemy idealne połączenie.

Najlepszym rozwiązaniem do stylu industrialnego będzie drewniany stolik kawowy na metalowych nóżkach bądź na stelażu. W loftowych aranżacjach królują niezmiennie modne zestawienia drewna ze stalą, żelazem, metalem czy w ostatnich sezonach także z betonem. Drewniany stolik do salonu w stylu industrialnym dobrze skomponuje się ze skórzaną sofą w stylu vintage, metalowym oświetleniem i wykonaną z drewna szafką RTV.

Stolik kawowy z drewna w aranżacji vintage lub retro

Inspirowany powiewem przeszłości kilku minionych epok styl vintage to idealne miejsce dla drewnianego stolika kawowego. Jeśli szukamy mebli do właśnie takiej aranżacji, najlepiej postawić na postarzane wykończenie. To nie tylko rozwiązanie niezwykle efektowne, ale przede wszystkim nada całemu wnętrzu charakteru vintage, na którego uzyskaniu nam zależy.

Mówiąc o tej aranżacji nie można nie wspomnieć o drewnie z recyklingu. Jest to rozwiązanie sprawiające, że w naszym wnętrzu znajdą się prawdziwe meble z duszą, a jednocześnie będzie to przyjazny gest w stronę środowiska. Nieco podobny do stylu vintage wystrój retro, gdzie przeważają inspiracje wzornictwem lat 50. i 60., również znajdzie miejsce dla stolika kawowego. W taką estetykę wpasuje się zwłaszcza stolik z nóżkami o okrągłym przekroju, zwężanymi do dołu.

Drewno i naturalność - styl eko i boho są na topie!

Jeśli interesujesz się trendami w dziedzinie aranżacji wnętrz z pewnością wiesz, że styl boho króluje w obecnym sezonie. Jest to zdecydowanie wystrój cechujący się wolnością, zerwaniem z wszelkimi schematami, ale nie brakuje tam także przytulności. Wybierając stolik do kawy w stylu boho, warto sięgnąć

nie tylko po klasyczne drewniane modele - co powiecie na elementy wyplatane z naturalnego rattanu, a może bambus czy inne drewno egzotyczne? Każdy z tych wariantów świetnie sprawdzi się w tym wypadku.

We wnętrzach w stylu eko, gdzie wyraźnie widoczne jest połączenie z naturą, sprawdzą się stoliki kawowe wykonywane z drewnianych elementów, które nie zostały poddane wcześniejszej obróbce. Mowa tutaj na przykład o niezwykle efektownym stoliku w postaci pnia, czy o takim, gdzie nóżki zrobione są z gałęzi. Wpuszczenie do swojego wystroju tak naturalnego akcentu to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale także sielskość i ożywienie wnętrza.

Jak dobrać odpowiedni stolik kawowy?

Powiedzieliśmy już sobie o wnętrzach, w jakie wpasuje się drewniany stolik kawowy, pozostaje jednak kwestia doboru parametrów technicznych. Należy zacząć od określenia potrzeb, dzięki czemu wybór wymarzonego stolika stanie się łatwiejszy. W salonach o mniejszym metrażu dobrym rozwiązaniem będą modułowe stoliki kawowe - taki zestaw składa się zazwyczaj z 2 - 4 stolików w różnych rozmiarach, które można wsunąć pod siebie, oszczędzając jednocześnie miejsce.

Stolik kawowy nie musi być umieszczony tylko w salonie - model o prostej formie sprawdzi się na przykład jako zamiennik szafki nocnej, ale należy pamiętać o tym, aby nie był on dużo wyższy niż łóżko. Dzięki odpowiednio dobranej wysokości sięganie po rzeczy umieszczone na blacie będzie znacznie łatwiejsze. Stoliki do kawy skrywają jeszcze wiele innych możliwości aranżacyjnych, które zapewniają uniwersalność użytkową i stylistyczną.