Czym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego?

Pożyczka hipoteczna, to nie kredyt hipoteczny, choć oba rozwiązania są pod pewnymi względami podobne. Wyjaśniamy, jak działa ten produkt bankowy, kiedy warto go wybrać i jak zaciągnąć pożyczkę.
Czym jest pożyczka hipoteczna i czym różni się od kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna ze względu na podobną nazwę czasami są uznawane za ten sam produkt finansowy. Rozwiązania te różnią się jednak pod wieloma względami.

Przede wszystkim, kredyt hipoteczny udziela się na realizację bardzo konkretnego celu – zakup mieszkania czy budowę domu. Stajesz się właścicielem nieruchomości po spłacie ostatniej raty. Żeby zaciągnąć kredyt hipoteczny, potrzebujesz wkładu własnego. Bank może sfinansować pozostałą wartość inwestycji, zazwyczaj do 80 proc. Kredyt może być udzielony nawet na 30-35 lat.

Pożyczkę hipoteczną możesz przeznaczyć na wybrany cel konsumpcyjny, który wcale nie musi być związany z nieruchomościami. W tym przypadku nie ma wkładu własnego, a maksymalny czas spłat jest krótszy w porównaniu z kredytem, np. 20 lat.

Kredytem hipotecznym możesz sfinansować zakup nieruchomości. Pożyczka hipoteczna zostanie Ci z kolei udzielona, jeśli posiadasz już dom lub mieszkanie. Hipoteka staje się zabezpieczaniem dla banku, który wypłaci Ci do 70-80 proc. wartości danej nieruchomości.

Kiedy warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka pod hipotekę może być atrakcyjną formą finansowania w określonych przypadkach. Jakich? Na pożyczkę pod zastaw mieszkania, czy domu warto się zdecydować przede wszystkim przy planowanych dużych wydatkach. Jeśli chcesz np. kupić telewizor, lepiej zdecyduj się na pożyczkę gotówkową lub kredyt ratalny – produkty, które zazwyczaj wymagają tylko zaświadczenia o zarobkach i dobrej historii kredytowej.

Pożyczki hipoteczne oznaczają więcej formalności, ale też dają perspektywę otrzymania większych pieniędzy, które możesz przeznaczyć np. na kupno samochodu, organizację ślubu lub rozbudowę domu, pod który zaciągasz zobowiązanie. Pamiętaj, że pożyczki hipotecznej nie możesz przeznaczyć na działalność gospodarczą.

Jeśli chcesz kupić nieruchomość, zapewne lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. W porównaniu z pożyczką jego oprocentowanie i RRSO będą niższe. Pożyczkę hipoteczną wybierz wtedy, gdy chcesz mieć większą elastyczność w kwestii wydania pieniędzy.

Jak wziąć pożyczkę hipoteczną?

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę pod mieszkanie bądź dom, dana nieruchomość nie może być obciążona hipoteką. Nie zawsze musisz być właścicielem. Część instytucji finansowych dopuszcza udzielenie pożyczki pod nieruchomość, która należy do osoby trzeciej (Twoich rodziców czy partnera lub partnerki), jeśli oczywiście wyrazi ona zgodę na obciążenie hipoteczne.

Żeby uzyskać pożyczkę hipoteczną, będziesz potrzebować:

  • zaświadczenia o zarobkach, prowadzeniu działalności gospodarczej lub rolniczej,
  • aktu własności,
  • wyciągu z księgi wieczystej,
  • informacji o braku zadłużenia hipotecznego.

Proces zaciągania pożyczki zazwyczaj wygląda następująco:

  1. Składasz wniosek o pożyczkę, dołączając do niego zaświadczenie o zarobkach lub prowadzeniu działalności oraz dokumentację dotyczącą nieruchomości.
  2. Czekasz na decyzję kredytową.
  3. Jeśli będzie pozytywna, podpisujesz umowę dot. pożyczki.
  4. Składasz wniosek o wpis do hipoteki na rzecz banku.
  5. Składasz dyspozycję wypłaty pożyczki.
  6. Potwierdzasz, że wpis do księgi wieczystej został dokonany, dostarczając odpis.

Gdy będziesz porównywać pożyczki pod hipotekę, zwróć uwagę na dodatkowe produkty. Bardzo możliwe, że oprocentowanie czy marża będą korzystniejsze, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie nieruchomości za pośrednictwem banku lub wybierzesz założenie konta osobistego.