Fototapety - kiedy warto się na nie zdecydować?

Fototapety są niezmiennie popularne od kilku lat i stanowią element wystroju wielu mieszkań. Dodają głębi i przestrzeni pomieszczeniom. Kiedy warto zdecydować się na taką aranżację ścienną i jaką fototapetę wybrać? Podpowiadamy.

Jaką fototapetę wybrać?

Fototapeta to wielkoformatowy wydruk, na którym pojawić się mogą różne obrazy, grafiki i zdjęcia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu ciekawych wzorów, faktur oraz kolorów, dzięki czemu klienci mają w czym wybierać. To właśnie fototapety dają sporo możliwości aranżacyjnych i jednocześnie optycznie mogą zwiększyć pomieszczenie. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaką fototapetę wybrać, aby służyła przez wiele lat i była dobrej jakości. Okazuje się, że podstawowe znaczenie ma rodzaj fototapety. Obecnie do produkcji fototapet wykorzystuje się następujące materiały:

  • Papier, czyli materiał najtańszy, ale niezbyt trwały. Fototapeta papierowa jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz zaplamienia i wilgoć, dlatego szybko blaknie i może zacząć się odkształcać.
  • Lateks, czyli materiał dosyć trwały i wytrzymały, który powstaje z połączenia papieru syntetycznego z domieszką lateksu. Fototapeta lateksowa jest grubsza i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzeń, a dodatkowo łatwo można usunąć z niej zabrudzenia przy pomocy wilgotnej ściereczki.
  • Winyl, czyli gładki i trwały materiał, świetnie sprawdza się w przypadku fototapet. Jego ogromną zaletą jest łatwość w układaniu i przepuszczalność powietrza.
  • Canvas, czyli fototapeta na bawełnianym materiale. Ten rodzaj powinien zainteresować użytkowników, którym zależy na ciekawej aranżacji wnętrza i stworzeniu artystycznego pomieszczenia.

 Poza materiałem wykonania należy zwrócić uwagę także na wielkość fototapety oraz jej główny motyw. Przykładowo w sypialni świetnie sprawdzi się fototapeta z motywem lasu we mgle, a w kuchni aranżacja przedstawiająca smaczne owoce lub aromatyczną kawę.

Kiedy warto kupić fototapetę?

Fototapetę warto kupić do każdego pomieszczenia, a przede wszystkim do sypialni, salonu lub kuchni. Tego typu ozdoba świetnie sprawdzi się nawet w małych pokojach, ponieważ odpowiedni motyw optycznie powiększy przestrzeń. W przypadku zakupu fototapety do kuchni lub łazienki należy wybrać model odporny na zachlapanie, tłuszcz oraz inne uszkodzenia. Taka dekoracja to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą niewielkim kosztem zmienić wygląd salonu lub sypialni. Fototapeta nie jest droga, a przyklejenie jej do ściany nie stanowi problemu. Warto zaznaczyć, że w przypadku fototapet lateksowych i winylowych nie ma trudności z utrzymaniem ich w czystości, dlatego najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach rodzin z dziećmi.