Pieniądze dla właścicieli domów. Rządowy program również dla Polaków z firmami

Kilkadziesiąt tysięcy złotych na wymianę pieca, okien, ocieplenie? Te pieniądze czekają nie tylko na indywidualnych właścicieli nieruchomości, ale również na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co można opłacić z rządowego programu i o czym nie wolno zapomnieć?

"Czyste powietrze" to jeden z popularniejszych rządowych programów, który pozwala pokryć część wydatków związanych z termomodernizacją domu. Program skierowany jest głównie do indywidualnych właścicieli nieruchomości. Eksperci podatkowi, na których powołuje się "Rzeczpospolita", twierdzą jednak, że beneficjentów projektu jest więcej.

"Czyste powietrze" również dla firm

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, na jakich zasadach rozliczają się z fiskusem - ulga należy się zarówno odprowadzającym ryczałt, jak i podatek liniowy - wyjaśnia Krzysztof Niemiec, doradca podatkowy z kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci Doradcy Podatkowi.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Specjaliści od podatków zapewniają, że wydatki np. na wymianę pieca, będą mogły wynieść do 37 tys. zł. Ważne, by budynek, w którym wykonane są prace, był budynkiem jednorodzinnym. W ramach projektu nie można więc zmodernizować np. hali produkcyjnej czy warsztatu. Lokal użytkowy w tego typu nieruchomości - np. sklep - nie może przekraczać 30 proc. całej powierzchni. Co istotne powierzchnia lokalu użytkowego nie może zostać zwiększona przez trzy lata od zakończenia przedsięwzięcia.

Rozliczysz nawet okna i "ekspertyzę ornitologiczną"

Lista prac i materiałów, które podlegają odliczeniu jest długa - znajduje się na niej 16 pozycji. Środki z programu "Czyste Powietrze" można przeznaczyć m.in. na materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia, kotły kondensacyjne (gazowe lub olejowe), zbiorniki, wykonanie przyłączy, pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, stolarkę okienną i drzwiową.

W ramach programu można też finansować analizy budynku, audyt energetyczny, wykonanie niezbędnych ekspertyz (np. ornitologicznej), a przede wszystkim różnego typu prace montażowe, rozbiórkowe i instalacyjne.

Osoby, które nie mogą obecnie wziąć udziału w programie, mogą czekać na jego kolejną edycję. Docelowo w ramach projektu "Czyste Powietrze" termomodernizację ma przejść 3-4 mln domów.