Wygodna kanapa z funkcją spania - jak wybrać najlepszą?

Często zdarza się, że urządzając mieszkanie lub dom potrzebujemy mebli, które łączą w sobie wiele możliwych zastosowań. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest kanapa z funkcją spania. Może być ona wykorzystywana przez domowników na co dzień lub jedynie okazjonalnie, gdy zjawią się goście.

Aby wybrać najlepszy model kanapy lub sofy z funkcją spania musimy dobrze określić, czego oczekujemy od tego mebla (chociaż pierwotnie sofy i kanapy były odmiennymi meblami, to obecnie różnice mocno się zatarły, więc i słów sofa i kanapa używa się zamiennie).

Kanapa lub sofa stojąca w salonie może skupiać na sobie uwagę nietypowym kształtem lub kolorem, a funkcja spania jest tylko wartością dodaną. Jednak w wielu sytuacjach, zwłaszcza w niedużych mieszkaniach i kawalerkach potrzebujemy mebla w 2 w 1 – będącego jednocześnie wygodnym miejscem do siedzenia i odpoczynku w ciągu dnia, a także zapewniającego wygodne spanie nocą. Kanapy do spania i siedzenia pozwalają zaoszczędzić miejsce we wnętrzu, co jest istotnym atutem tego rozwiązania. Ale takie tapicerowane meble wyglądają na nieco na masywniejsze niż te, które nie mają tej dodatkowej funkcji.

Jak dużej kanapy potrzebujemy?

Wygodna kanapa z funkcją spania powinna mieć odpowiednią wielkość i być dopasowana do wystroju salonu lub innego pokoju, w którym stanie.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble i Merkury Market <<<

Warto przy tym pamiętać, że w salonie meblowym kanapa czy sofa będzie wydawała się mniejsza, bo widzimy ją w dużej przestrzeni. Dlatego musimy dokładnie określić ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na ustawienie tego mebla w mieszkaniu lub domu. Istotne są też wymiary zarówno, gdy sofa z funkcją spania jest złożona, jak i rozłożona. W tej drugiej wersji należy sprawdzić, czy będzie można swobodnie poruszać się po pokoju – otworzyć okno, zamknąć drzwi (jeśli są). W niedużych mieszkaniach rozłożenie kanapy może wiązać się z przestawieniem innych mebli – foteli, puf, stolika. W takim przypadku najlepiej wybrać modele mobilne tych mebli (np. na kółkach) lub lekkie.

Wygodna kanapa do siedzenia

Kwestia wygody jest pojęciem względnym i dla każdego oznacza co innego. Jeśli kanapa stoi w salonie, który jest miejscem rodzinnych i towarzyskich spotkań to powinna być stosunkowo miękka, aby komfortowo się na niej siedziało. Dobrze jest też ustawić przy niej stolik kawowy oraz fotele lub pufy, aby zapewnić wszystkim domownikom lub gościom wystarczającą ilość miejsc do siedzenia. Miękka sofa przyda się też, gdy lubimy na niej leżeć i oglądać telewizję, czytać książki lub prasę czy też uciąć sobie popołudniową drzemkę.

Natomiast dla osób starszych lub mających kłopoty z poruszaniem się lepsze będą twardsze kanapy, bo się w nich nie „zapadają”. Łatwiej też wstać z takiej kanapy zwłaszcza, jeśli jest wyższa. Zdaniem specjalistów z branży komfortowa kanapa to taka, która ma 40-50 cm wysokości, ale najlepiej sprawdzić samemu wygodę podczas wstawania z wybranego modelu.

Ważna jest też wysokość siedziska oparcia. Aby wygodnie zasiąść na kanapie jej plecy powinny sięgać około 50 cm wyżej niż siedzisko. Dzięki temu nasz kręgosłup uzyska prawidłowe podparcie. Z kolei zalecana szerokość siedziska dla jednej osoby to koło 60-50 cm, co oznacza, że dwuosobowa kanapa nie może być mniejsza niż 120 cm.

Dla wielu z nas ważne jest także to, aby kanapa miała podłokietniki. Przyjmuje się, że wygodnie na nich oprzemy na nich rękę, jeśli ich wysokość będzie wyższa około 20 cm od siedziska.

Jaka kanapa do codziennego spania?

Sofa z pojemnikiem na pościel i powierzchnię spania o wymiarach 142 x 194 cmSofa z pojemnikiem na pościel i powierzchnię spania o wymiarach 142 x 194 cm Merkury Market

Jeśli kanapa ma służyć do spania, to powinna ułatwić codzienne funkcjonowanie domownikom. Z tego względu ważne jest, ile osób będzie na niej spało oraz jaki ma system rozkładania, bo będziemy to robić zarówno wieczorem, jaki i rano.

Sofa z pojemnikiem na pościel i powierzchnię spania o wymiarach 142 x 194 cmSofa z pojemnikiem na pościel i powierzchnię spania o wymiarach 142 x 194 cm Merkury Market

Jakie kanapy zatem zapewnią wygodne spanie? Jeśli chodzi o wymiary powierzchni do spania, to przyjmuje się, że długość powinna wynosić minimum 12-20 cm więcej niż wzrost użytkownika, a szerokość to minimum 60-70 cm dla jednej osoby. Zatem kanapa, na której będą spały dwie osoby musi mieć co najmniej 120 cm szerokości. Ale oczywiście im więcej centymetrów, tym lepiej.

A na co zwrócić uwagę, aby rozkładanie było szybkie, łatwe i wygodne?

Producenci wyposażają meble tapicerowane w różne systemy rozkładania. Dlatego najlepiej sprawdzić w sklepie, czy dany sposób spełnia nasze oczekiwania i ile czasu to zajmuje. W niektórych bowiem sofach, trzeba najpierw zdjąć poduszki oparciowe lub siedzisko zanim powstanie miejsce do spania, a to zajmuje czas i trzeba gdzieś te części mebla odłożyć.

W wielu kanapach trzeba wyciągnąć tzw. „wózek”, a jeszcze inne rozkładają się w systemie klik-klak, jak wersalki. Znaczna część sof i kanap jest też wyposażona w automat wspomagający rozkładanie. W tych wszystkich rozwiązaniach warto także sprawdzić, czy tak powstała powierzchnia do spania nie ma dużych szpar lub mocno odznaczających się łączeń. Utrudnia to bowiem nocny wypoczynek i w takiej sytuacji można kupić cienki materac nawierzchniowy, który zniweluje różnice wysokości i połączenia.

Oprócz tego na rynku znajdziemy kanapy, które mają ukryty wewnątrz rozkładany metalowy stelaż z materacem (np. kanapy z trójstopniowym lekkim stelażem, określany jako belgijski).

Kupując kanapy z funkcją spania, warto też zwrócić uwagę na ich inne cechy użytkowe. Bardzo praktyczny jest zwłaszcza pojemnik na pościel. Dzięki temu nie trzeba będzie szukać odpowiedniego miejsca na poduszki i kołdrę w szafie, czy komodzie z głębokimi szufladami.

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble i Merkury Market <<<

https://www.merkurymarket.pl/sofy-do-salonu

https://www.abra-meble.pl/pokoj-dzienny-jadalnia/sofy-wersalki/