Meble, które pomagają utrzymać porządek w domu

Regały, szafy, komody to podstawowe elementy wyposażenia naszych domów i mieszkań. Stanowią one bazę aranżacji pomieszczeń, ale jednocześnie je organizują. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze tych mebli. Jakie rozwiązania będą praktyczne i pomogą utrzymać porządek w wnętrzach?

Znacznie łatwiej utrzymać porządek w domu, jeśli wszystko ma swoje miejsce. Ubrania i rzeczy potrzebne na co dzień powinny być łatwo dostępne. Warto też zwrócić uwagę na meble, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję, co przydaje się zwłaszcza w niedużych domach i mieszkaniach.

Szafa - dobrze wyposażona

Standardowe szafy mają głębokość 60 cm. Jeśli jednak mamy wystarczająco dużo miejsca – na przykład w garderobie - lepszy będzie mebel o większej głębokości 90 cm. W takim modelu bez kłopotu umieścimy zimowe płaszcze, kurtki, walizki, sprzęt sportowy oraz turystyczny, a także wiele innych rzeczy. Natomiast w małym pomieszczeniu sprawdzą się płytkie szafy mające 40-50 cm głębokości oraz wnękowe.

Do starej szafy lub kiepsko wyposażonej warto dokupić odpowiednie akcesoria, aby stała się bardziej praktyczna. W szafie do przedpokoju, oprócz drążka na ubrania i klasycznych półek, przydadzą się specjalne półki na buty. Z kolei w szafie w sypialni przechowujemy przede wszystkim ubrania domowników, którzy zajmują to pomieszczenie, ale też pościel i inne rzeczy. Sprawdzą się zatem drążki na wieszaki – najlepiej rozdzielić rzeczy długie takie, jak sukienki, garnitury, spodnie oraz krótkie – bluzki i sukienki. Do przechowywania swetrów i bluz sportowych lepsze są płytkie półki. Nie trzeba wtedy układać ubrań w wysokie stosy, z których trudno wyjąć odpowiednią rzecz nie robiąc przy tym większego lub mniejszego bałaganu.

Pełne szuflady mogą mieć zorganizowane wnętrze, dzięki odpowiednim podziałom lub można je wyposażyć w specjalne wkładki-organizery. Praktycznym rozwiązaniem są też wieszaki na paski i krawaty oraz ażurowe koszyki na drobne części garderoby.

Z kolei, aby ułatwić dzieciom i młodzieży utrzymanie porządku w szafie, zwróćmy uwagę na modele z dużą liczą półek oraz szuflad. Jeśli nie ma miejsca na tradycyjną szafę, wybierzmy narożną – jest bardzo pojemna, a jednocześnie wygląda na mniejszą niż jest w rzeczywistości.

Szafa RomaSzafa Roma Merkury Market

Szafy w promocyjnych cenach nie tylko do przedpokoju w znajdziesz Merkury Market.

Komoda - pojemna

W zależności od potrzeb mamy do wyboru komody z samymi szufladami, samymi szafkami lub będące ich połączeniem, o różnych wymiarach – wysokie i niskie, szerokie i wąskie.

W komodach pokojowych – polecanych do salonu, sypialni oraz pokoju dziecka i nastolatka – można przechowywać odzież i przedmioty codziennego użytku. Półki komody to doskonałe miejsce na książki i zeszyty oraz czasopisma, dokumenty i rozmaite drobiazgi.

Jeśli komoda będzie miała odpowiednią szerokość i głębokość blatu wygodnie ustawimy na niej telewizor, a na nieco węższej zmieszczą się ramki ze zdjęciami lub wazon z kwiatami. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest montaż oświetlenia typu LED, które nie tylko podkreśla zawartość półek, ale też – stanowi dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu.

Komody w przedpokoju służą do przechowywania drobnych elementów odzieży wierzchniej oraz butów. Z kolei w łazience odpowiedni model komody pomieści wszystkie niezbędnie kosmetyki.

Regały i witryny - praktyczne

To meble z otwartymi lub przeszklonymi frontami. W witrynach przeszklonych, z frontami wykonanymi ze szkła hartowanego można wyeksponować komplet pięknej porcelany lub inne dekoracyjne naczynia bez obawy o ich zakurzenie. Zatem to świetne to rozwiązanie do salonu lub jadalni. W otwartych regałach mogą być przechowywane podręczniki, więc mebel ten jest częstym wyposażeniem pokoju ucznia i studenta. W sklepach znajdziemy też regały młodzieżowe wyróżniające się kolorowymi elementami – np. frontami, blatami lub uchwytami.

Witryny i regały mogą być wyposażone w dodatkowe szuflady i szafki, a nawet oświetlenie typu LED.

Meble łączące kilka funkcji

Na rynku bez kłopotu znajdziemy wiele takich użytecznych rozwiązań. Bardzo chętnie kupowane są m.in. pufy ze schowkami oraz pufy-stoliki z dodatkową szufladą, które mogą być wykorzystywane jako stolik nocny, stolik kawowy lub element umeblowania przedpokoju.

Zamiast klasycznego stolika kawowego lub ławy do salonu możemy wybrać model z gazetownikiem, półką lub szufladą pod blatem. Pomoże to nam utrzymać porządek nie tylko z codzienną prasą i czasopismami, ale też pilotami do sprzętu RTV oraz innymi elektronicznymi gadżetami.

Aby mieć więcej miejsca do przechowywania na dodatkowe koce i poduszki, możemy kupić narożnik lub kanapę z pojemnikiem na pościel. Inna opcja to łóżko z szufladami lub pojemnikami.

Jeśli zaś chcemy zwiększyć pojemność szafy, zwróćmy uwagę na modele z nadstawką. Ta dodatkowa przestrzeń umożliwia przechowywanie garderoby i rzeczy, po które sięgamy raz na jakiś czas.

Na Abra Meble do 12 listopada kupisz wszystkie meble od 10 do 15% taniej.