Najdroższe dzielnice polskich miast. Mieszkanie tutaj to przywilej

Jedna z prestiżowych agencji nieruchomości przygotowała listę najdroższych dzielnic w największych miastach Polski. Większość z nich to centra miast, ale nie wszędzie. Posiadanie w nich domu bądź mieszkania to prawdziwy przywilej.

Nieruchomości uzyskują najwyższą cenę zwykle w dzielnicach centralnych i atrakcyjnych turystycznie. Coraz częściej na wysoką cenę nieruchomości wpływa również sąsiedztwo terenów zielonych, parków, lasów czy przedmieść. Jakie są najdroższe, a przez to najbardziej prestiżowe dzielnice w miastach?

Zestawienie najdroższych dzielnic przygotowali eksperci agencji nieruchomości Private House Brokers, która zajmuje się najczęściej nieruchomościami prestiżowymi. W zestawieniu zostały ujęte Warszawa, Kraków, Gdańsk i Wrocław, ponieważ zdaniem analityków, właśnie w tych miastach są najdroższe nieruchomości. 

Warszawa

Nie ulega wątpliwości, że stołeczny rynek nieruchomości jest najdroższy w kraju. Potwierdzają to również dane ekspertów nieruchomości. Według nich, pod kątem ceny metra kwadratowego nieruchomości, bezkonkurencyjne pozostaje Śródmieście. Za mkw. przyjdzie tu zapłacić średnio 15 tys. zł. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Na drugim miejscu znajduje się najmniejsza dzielnica Warszawy, czyli Żoliborz. Jej atutem jest z pewnością bliskość zieleni i kameralne otoczenie, a w ostatnich dniach z pewnością i bezpieczeństwo. Za metr kwadratowy na Żoliborzu trzeba zapłacić nawet 12,8 tys. zł. Podium zamyka zielony Mokotów. Tutaj metr kwadratowy kosztuje średnio 12 tys. zł. 

Kraków, Gdańsk i Wrocław

Choć te miasta nie mogą równać się pod względem liczby powstających inwestycji z Warszawą, to ich uczelniano-turystyczny charakter winduje ceny również wysoko. Naturalnie, w Krakowie najdrożej jest na Starym Mieście, gdzie metr kwadratowy może kosztować nawet 13,5 tys. zł. Nietanio jest również w Grzegórzkach, czyli finansowej części miasta. Tutaj cena może wynieść tysiąc złotych mniej niż na Starym Mieście, a na trzecim miejscu znajduje się dzielnica Zwierzyniec. Ze względu na willowy charakter oraz bliskość terenów zielonych trzeba się liczyć z cenami powyżej 11,5 tys. zł za metr. 

Gdańsk jako centrum letniego, nadmorskiego wypoczynku nie odstaje pod względem cen od najdroższych miast Polski. Nie brakuje tu też centrum biznesowego na najwyższym poziomie. Według ekspertów Private House Brokers, najdroższym miejscem jest Wyspa Sobieszewska, nabywca nieruchomości może się liczyć nawet z kwotą 14 tys. zł za metr kwadratowy. Taniej jest nawet w Śródmieściu - 12,5 tys. zł za metr. Podium zamyka Brzeźno, czyli dzielnica łącząca centrum z wybrzeżem. Tutaj nabywca musi zapłacić za metr kwadratowy nawet 11 tys. zł. 

We Wrocławiu najdroższe jest i nie powinno to dziwić, Stare Miasto. Nabywca musi się szykować na wydatek ponad 10 tys. zł. Tysiąc złotych mniej trzeba zapłacić w Śródmieściu, gdzie znajdują się najatrakcyjniejsze apartamenty z rynku pierwotnego. Według ekspertów rośnie również znaczenie dzielnicy Krzyki. To tutaj znajduje się jeden z największych budynków w Polsce, czyli Sky Tower. W tej dzielnicy metr kwadratowy kosztuje ok. 8,5 tys. zł.