Cały blok został przeniesiony w nowe miejsce. Na nóżkach

Bywa, że niektórych budynków nie można wyburzyć. Są zbyt ważne dla danej społeczności, bądź są objęte restrykcyjnymi prawami ochrony konserwatora. W takiej sytuacji się je przenosi. W opisywanej sytuacji nie można było skorzystać z tradycyjnych technologii, dlatego użyto "małych nóżek".

Przenosiny budynków nie należą do łatwych ani tanich procesów, ale bywają nieuniknione. Przed takim zadaniem stanął zespół budowlańców z Szanghaju. Utrudnieniem operacji było pofałdowanie terenu. Wykonawcy, by wykonać zadanie, wykorzystali nową technologię. 

Przeprowadzka po chińsku

Chiny od kilku lat zmieniają swoje nastawienie do budowania. Władze centralne oraz lokalne coraz większą uwagę poświęcają budynkom zabytkowym czy istotnym dla regionu. Do czego nie przykładano wcześniej większej uwagi.

W ten sposób ocalono 85-letni budynek szkoły, ważący 7 tysięcy ton. Pięciopiętrowy gmach firma Shanghai Evolution Shift zgodziła się przesunąć o 62 metry oraz obrócić o 21 stopni. Wszystko po to, by zrobić miejsce pod nowy kompleks handlowo-biurowy, który ma zostać ukończony w 2023 roku. 

Operacja zajęła 18 dni i wymusiła na wykonawcach użycia zupełnie innych metod niż dotychczas stosowane. Do tej pory korzystano np. z wózków ułożonych na szynach bądź ruchomych podnośników kołowych. Niestety położenie szkoły uniemożliwiało taką operację, ponieważ teren wokół budynku był zbyt nierówny. Użyto więc zupełnie nowatorskiej technologii. 

Całą konstrukcję posadowiono na dwustu podnośnikach, które metodą działania przypominają wykonywanie kroków. Połowa podnośników unosiła się góry i zmieniała pozycję, po wyrównaniu, robiła to druga grupa podnośników. Użycie "dwustu małych nóżek" umożliwiło transport budynku po nierównym terenie i przypominało chód. 

Wielkie przeprowadzki

Temat przenosin budynków fascynuje nie jednego fana inżynierii. Nt. temat powstało nawet kilka filmów oraz seriali dokumentalnych. Najsłynniejszy z nich to "Wielkie przeprowadzki", program doczekał się sześciu sezonów, w których widzowie mogli poznać losy dwóch firm, które zajmowały się przenosinami budynków. 

Nie każdy jednak wie, że w Polsce również niejednokrotnie dochodziło do takich przeprowadzek. Najgłośniejszą tego typu operacją było przesunięcie pałacu Lubomirskich w Warszawie w 1970. Słynny pałac przesunięto o 74 stopnie, by kolumnada pałacu zamknęła perspektywę głównej alei Ogrodu Saskiego. 

Źródło: CNN.com