Przetrwał wielki pożar Londynu i jest jednym z najstarszych domów na wyspach. Można go kupić

Ile lat może stać dom, zanim właściciel postanowi go wyburzyć i postawić nowy? Sto? Dwieście, a może trzysta? Dom znajdujący się w dzielnicy Newington Green w Londynie wybudowano w 1658 roku, ma więc 362 lata. Posiadłość właśnie trafiła na sprzedaż za dwa i pół mln funtów.

Posiadłość co prawda nie jest najstarszą konstrukcją mieszkalną w Anglii, ale świadomość, że dom przetrwał wielki pożar Londynu, działa na wyobraźnię. Zwłaszcza wśród lubiących stare zabudowania Anglików. 

Historia na naszych oczach

Dom jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swój wiek. Jest słynny również z powodu niesamowitych osób, które gościł. Dom w XVIII wieku należał do słynnego angielskiego literata Richarda Price'a, a wśród gości, którzy go regularnie odwiedzali, byli Benjamin Franklin oraz John Adams, drugi prezydent USA. 

Niewielki ogród, na tyłach posiadłościNiewielki ogród, na tyłach posiadłości zdjęcie ofertowe / rightmove.co.uk

Dom może się pochwalić przetrwaniem wielkiego pożaru Londynu w 1666 roku. Jak informuje Muzeum Londynu, spłonęło wówczas 13,2 tys. domów, co stanowiło jedną trzecią zabudowy miasta, a pożoga zdaniem historyków trwała pięć dni. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble <<<

Niezwykła oferta

Posiadłość jest zabytkiem pierwszej klasy, taki status posiada około 600 nieruchomości w Londynie i wokół niego. Posiadłość stale podlega opiece konserwatora zabytków i właśnie dlatego budynek z zewnątrz praktycznie nie zmienił się od momentu powstania.

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni od krachu z 2009 roku?

Uroczy dom ma 340 metrów powierzchni, na których rozmieszczonych jest sześć sypialni, trzy łazienki i dwa duże salony, a także duża kuchnia oraz jadalnia. Ponadto w budynku znajduje się pralnia, piwnica i niewielki ogród na tyłach posiadłości. 

Cena za ten kawał historii wynosi dwa i pół mln funtów, czyli ok. 12,8 mln złotych.

Źródło: rightmove.co.uk