Apartament w legendarnym budynku Nowego Jorku wystawiony na sprzedaż. Pracował przy nim słynny Polak

Zamieszkać w jednym z najsłynniejszych budynków Nowego Jorku? To nie jest tania sprawa, ale dla najbogatszych apartament znajdujących się w Woolworth Building może być interesującym kąskiem. Co ciekawe, przy konstrukcji budynku pracował słynny polski inżynier.

W czasie ceremonii otwarcia Woolworth Building pastor Parkers Cadman nazwał budynek "katedrą handlu". Wszystko ze względu na piękną, neogotycką architekturę i jego biznesowe przeznaczenie.

Luksusowa oferta

Nbywca apartamentu będzie miał do swojej dyspozycji niemal 630 metrów kwadratowych na 29 piętrze, czyli mniej więcej w połowie wysokości budynku. Za kwotę niemal 30 mln dolarów, czyli ok. 116 mln złotych nowy właściciel otrzyma ogromny salon z wysokim sufitem mierzącym niemal siedem metrów wysokości, połączony z kuchnią. Ponadto pięć sypialni, cztery łazienki, bibliotekę oraz dostęp do tarasu na dachu. Dużo mniejszy taras jest dostępny również z poziomu trzech z pięciu sypialni i ma powierzchnię 80 metrów kwadratowych. 

Wnętrze przed wystawieniem na sprzedaż zostało gruntownie odnowione, ale nadal posiada wiele oryginalnych elementów. Piękną, drewnianą podłogę, marmurowe ściany w łazience czy wykończenie tarasu. Wszyscy mieszkańcy budynku mogą ponadto korzystać z basenu zlokalizowanego w piwnicy wieżowca. 

>>> Eleganckie i ciekawe kolekcje mebli znajdziesz na Abra Meble

Apartament kosztuje 29 850 tys. dolarów.

Polski ślad

Budynek, w którym mieści się apartamentowiec, został oddany do użytkowania w 1913 roku, po trzech latach budowy. Ma 241 metrów, co w momencie oddania czyniło go najwyższym budynkiem świata. Na jego 58. piętrze do 1945 roku mieścił się pawilon widokowy. 

Wieżowiec swoją konstrukcję opiera na stalowej ramie, która została zakotwiczona na specjalnych kesonach wspartych na granitowej skale głęboko pod jezdniami Manhattanu. Ten cud inżynierii swoich czasów współtworzył Polak - legendarny Stefan Bryła. Najprawdopodobniej nadzorował projektowanie spawów w konstrukcji ramy. 

Zobacz wideo Kryzys na rynku nieruchomości? Co go różni od krachu z 2009 roku?
 

Budynek powstał jako siedziba firmy Woolworth Company. Na wstępnym etapie projektu planowano, by wieżowiec miał zaledwie 190,5 metra wysokości, ale ostatecznie osiągnięto poziom 241 metrów, czyli o cztery metry wyżej, niż mierzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. 

Koszt budowy wyniósł 13,5 miliona dolarów, które właściciel Woolworth zapłacił gotówką. Do 1998 roku wieżowiec pozostawał własnością Woolworth Company. Następnie budynek został kupiony przez Witkoff Group za 155 milionów dolarów. 

Źródło: zillow.com