Montaż okien tarasowych i balkonowych ? zalety, etapy

Zarówno okna tarasowe, jak i balkonowe pełnią ważną rolę we współczesnym budownictwie. Dzięki nim mamy wrażenie otwartej przestrzeni, co wpływa na nasze samopoczucie.

W nowoczesnym budownictwie coraz bardziej docenia się wartość naturalnego światła. Obecnie często stawia się na duże, otwarte przestrzenie, które mają być optymalnie doświetlone. Bez odpowiednich okien byłoby to niemożliwe.

Zarówno okna tarasowe, jak i balkonowe pełnią ważną rolę we współczesnym budownictwie. Dzięki nim mamy wrażenie otwartej przestrzeni, co wpływa na nasze samopoczucie. Podobnie jak odpowiednia dawka światła słonecznego, której dostarczają nam duże przeszklenia.

Okna balkonowe a tarasowe – czym się różnią?

Mimo że w codziennym użyciu często pojęcia okien balkonowych i tarasowych występują zamiennie, istnieje między nimi zasadnicza różnica. Okna balkonowe to obszerne okna, które montowane są przeważnie w salonach domów jednorodzinnych i mieszkań. Można je wręcz porównać do szklanej ściany, która wpuszcza do wnętrza bardzo dużo światła naturalnego. Z kolei okna tarasowe, jak sama nazwa wskazuje, mają swoją określoną funkcję. Można dzięki nim wyjść na taras lub ogród, przeważnie z salonu lub tylnej części domu. Oba rodzaje okien produkowane są w różnych rozmiarach, jednak niewątpliwie są znacznie większe od standardowych okien fasadowych stosowanych np. w pokojach.

Istotną różnicą między oknem balkonowym a oknem tarasowym jest kwestia możliwości ich otwarcia. Okna balkonowe, ze względu na ich rozmiar, zazwyczaj można otwierać lub uchylać tylko w części ich

powierzchni. Z kolei okna tarasowe, choć czasami równie duże lub nawet dużo większe, mają przede wszystkim umożliwić wyjście z domu. Dlatego popularnym rozwiązaniem w oknach o takim gabarycie jest otwieranie przesuwne co umożliwia dużo większe światło przejścia aniżeli w oknach balkonowych.

Wymiary okien tarasowych

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju okien, przy wyborze niemałą rolę odgrywa wymiar okna. Jeśli chodzi o okna tarasowe, jest to szczególnie ważne, ponieważ wychodząc na taras, chcemy mieć swobodę ruchu, a także możliwość przenoszenia przez okno np. stołu ogrodowego. Dlatego warto postawić na większe okno, które zapewni odpowiednio dużo miejsca. Pod względem wysokości okna tarasowe mają między 250 a 280 cm wysokości. Najważniejsza jest jednak szerokość. Tutaj standardowe okna tarasowe mają około 90 cm szerokości. Największe są okna tarasowe przesuwne, gdzie łączna szerokość to około 3 m (istnieje możliwość zamówienia okien o szerokości nawet powyżej 4 metrów), z czego mamy do dyspozycji swobodne przejście na około 1,5 m.

Zalety montażu okien tarasowych w domu

Okna tarasowe cieszą się dużą popularnością zarówno w mieszkaniach z małym ogródkiem (np. w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), jak i w domach jednorodzinnych. Zapewniają swobodę poruszania się między ogródkiem a wnętrzem, a także wpuszczają do środka sporo światła słonecznego.

Zalety montażu okien tarasowych w domu

Okna tarasowe cieszą się dużą popularnością zarówno w mieszkaniach z małym ogródkiem (np. w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), jak i w domach jednorodzinnych. Zapewniają swobodę poruszania się między ogródkiem a wnętrzem, a także wpuszczają do środka sporo światła słonecznego.

Zalety montażu okien tarasowych w domu

Okna tarasowe cieszą się dużą popularnością zarówno w mieszkaniach z małym ogródkiem (np. w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej), jak i w domach jednorodzinnych. Zapewniają swobodę poruszania się między ogródkiem a wnętrzem, a także wpuszczają do środka sporo światła słonecznego.

Nowoczesny design i bezpośrednia bliskość ogrodu

Możliwość wyjścia z domu bezpośrednio na taras czy ogród to bardzo przyjemny sposób na poranek czy wieczór. To również wygoda np. kiedy chcemy wypić na świeżym powietrzu popołudniową kawę. Zamiast okrążać budynek z tacą, musimy zrobić zaledwie kilka kroków, żeby z salonu przenieść się na taras. Okna tarasowe mają też swój urok designerski. Przesuwne okna znakomicie pasują do nowoczesnego wystroju wnętrza.

Okna tarasowe a izolacja cieplna

Jedna z najczęściej powtarzanych obaw w stosunku do okien tarasowych dotyczy uciekającego z domu ciepła. To prawda, że przez nieszczelne okna może uciec sporo ciepła, jednak obecne standardy szczelności stosowane przez producentów okien zapewniają izolację cieplną porównywalną do ściany. Niski współczynnik przenikania ciepła gwarantuje, że nie będziemy musieli dodatkowo dogrzewać salonu. Co więcej, w słoneczny zimowy dzień, mimo że na zewnątrz będzie panował mróz, przez duże okno będzie wpadać dużo Słońca, które ogrzeje pomieszczenie.

Okna tarasowe a izolacja od hałasu

Kolejna obawa przed zamontowaniem w domu dużych okien dotyczy hałasu. Nie od dziś wiadomo, że większość odgłosów, które niekoniecznie chcielibyśmy słyszeć w domu, dociera do nas przez okna.

Tutaj jednak również trzeba zwrócić uwagę, jak bardzo zmieniła się technologia wykonywania okien od czasu, kiedy rodziły się podobne przeświadczenia. Nowoczesne okna cechują się bardzo dobrą izolacją od hałasu, a jeśli ten mimo wszystko będzie doskwierał, zawsze można zasłonić okna grubą zasłoną.

Czy okna tarasowe są odporne na włamania?

Producenci okien pamiętają również o bezpieczeństwie swoich klientów. Klamki okien tarasowych znajdują się wyłącznie od wewnątrz, a dostanie się do zamka od zewnątrz jest bardzo trudne i wymaga specjalistycznego sprzętu. Same szyby także są odporne na włamywaczy. Jako że okna tarasowe służą przede wszystkim wychodzeniu na zewnątrz, wykonane są z solidnego szkła, które niełatwo rozbić. Wystarczy więc dobrze zamknąć okno, by czuć się w pełni bezpiecznie.

Przepuszczalność powietrza

Okna tarasowe to rozwiązanie zarówno dla tych, którzy chcą szczelnie odizolować się od tego, co na zewnątrz, jak i dla tych, którzy lubią stały dopływ świeżego powietrza. Jeżeli zależy nam na jak największej szczelności, wystarczy dobrze wyregulować okno, aby właściwie się domykało. W efekcie nie odczujemy dopływu powietrza ani nie usłyszymy odgłosów z zewnątrz. Natomiast jeśli wolimy stały dopływ świeżego powietrza, wystarczy jednym ruchem rozszczelnić okno, aby zapewnić cyrkulację.

Rodzaje okien

Okna tarasowe dostępne są w różnych wariantach. Mogą być też wykonane z kilku standardowych dla okien materiałów, czyli PCV oraz drewna a także aluminium. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, o których warto poczytać przed wyborem okna tarasowego do własnego domu.

Okna drewniane

Okna drewniane to przede wszystkim klasyczny wystrój. Różne odcienie brązu nadają wnętrzu elegancji. Zatem jeśli cenimy sobie ponadczasowy, klasyczny styl, okna drewniane będą doskonałym uzupełnieniem. Bardzo dobrze komponują się też z ozdobnymi zasłonami i firanami.

Okna PCV

Do nowoczesnych wnętrz lepiej pasować będą okna PCV. Ich niewątpliwym atutem jest szeroka gama kolorystyczna. W ten sposób bardzo łatwo dopasujemy kolorystykę ram okna do elewacji budynku oraz wystroju wnętrza. Okna PCV są też wygodne w codziennym użytkowaniu, trwałe i mogą służyć nam bardzo długo.

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe stosuje się głównie w przestrzeni użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, przychodnie lekarskie, fasady sklepów itd.) gdyż ta technologia umożliwia wyprodukowanie okien w bardzo dużych rozmiarach nie tracąc stabilności konstrukcji. Jednakże coraz częściej zdarza się, iż Klienci zmawiają aluminiowe okna tarasowe do nowoczesnych domów jednorodzinnych jako element ozdobny – okno może zająć całą szerokość jednej ze ścian salonu, nawet ponad 5 metrów, tworząc ogromną przestrzeń szkła i doskonale doświetlając wnętrze.

 Podsumowanie

Okna tarasowe otwierają zupełnie nowe możliwości, jeśli chodzi o swobodę poruszania się między domem a ogrodem. To świetne rozwiązanie dla każdego, a w szczególności rodzin z dziećmi, które trudno zatrzymać w jednym miejscu. Zarówno okna balkonowe, jak i okna tarasowe to spora dawka korzystnego dla nas naturalnego światła, dzięki czemu w domu będzie jasno nawet w pochmurne dni. Szeroką ofertę okien znajdziecie w ofercie Bricoman.