"Domki" z patyczków i szczątków. 6 dowodów na to, że owady, pająki i ptaki to architekci doskonali

Skomplikowane konstrukcje to domena ludzi, ale owady i zwierzęta również mają architektoniczny zmysł. Gąsienice, pająki czy ptaki potrafią tworzyć precyzyjne i piękne budowle. Niektóre są śmiertelnymi pułapkami.

Zwierzęta, ptaki, a nawet owady i pająki potrafią tworzyć wyjątkowo precyzyjne i piękne struktury. Z uwagi na ich poziom złożoności można je nazwać architektonicznymi. Misternie tkane, zdobione, wytrwale budowane zachwycają swoją doskonałością.

Za jedną z najbardziej misternych konstrukcji stoi nieznany pająk. Jego miniaturowe gniazdo, mierzące kilkanaście milimetrów, składa się z filarów. W ich środku znajduje się "wyspa" chroniąca jajo. W ocenie ekspertów pająki tworzą swego rodzaju ogrodzenie - przeszkodę, którą mają omijać inne stworzenia, chociażby mrówki. Te, które jednak będą próbować sforsować przeszkodę, mogą utknąć i stać się posiłkiem dorastającego w kokonie osobnika.

Nietypową konstrukcję odkrył podróżnik zwiedzający rezerwat Tambopat w Peru. Próbki DNA pobrane do analiz nie potwierdziły, jaki gatunek tworzy niecodzienne gniazdo. Z uwagi na podobieństwo gniazda do słynnego Stonehenge nieznany jeszcze pajęczak nazywany jest mianem Silkhenge Spider.

Kolejna konstrukcja, która na pierwszy rzut oka wygląda jak biżuteria, to kokon. Buduje go motyl z gatunku Wockia. Dorosły osobnik jest niepozorny - ciemnoszary, niewielkich rozmiarów, z krótkimi głaszczkami. Spotykany jest głównie w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej, a także w Korei i na Borneo.

Kolejnymi budowniczymi, którzy wykazują się wyjątkowymi zdolnościami tworzenia misternych budowli, są chruściki. To wodne owady będące kuzynami motyli. Ich larwy tworzą specjalne kokony z materiałów, które znajdują w pobliżu. Powstały w ten sposób pancerz staje się domem owada, dopóki nie przejdzie on przeobrażenia. Są znane przypadki budowania kokonów przez larwy chruścików nawet ze złota i kamieni szlachetnych.

Wytrawnym konstruktorem jest też gąsienica motyla z rodziny koszówkowatych. Symetryczny "domek" buduje z pociętych przez siebie patyczków, które układa w skręcającą się konstrukcję. Domki budowane przez gąsienice, zwane przez etymologów koszyczkami, mają różną wielkość i formę. Mogą dochodzić nawet do 30 cm. Materiałem mogą być nie tylko gałązki, ale ziarnka piasku, kamyczki, a nawet martwe owady.

Konstrukcje czasami mają nie tylko za zadanie chronić, ale zwabić ofiarę. Tak jest w przypadku pająków z rodziny Ctenizidae. Spotykane m.in. w Australii kopią niewielkie jamki, które zakrywają ruchową "pokrywką". Pająk czeka, aż ofiara znajdzie się w jego zasięgu, jednym ruchem zaciąga ją do norki i zatrzaskuje za sobą "drzwi".

Jednym z najrzadszych przedstawicieli gatunku jest pająk, który wylot norki "zatyka" własnym odwłokiem. Na pierwszy rzut oka wygląda niczym misternie wyrzeźbiony kamień.

Wybitnym konstruktorem jest też tkacz. Niepozorny i niewielki ptak zamieszkujący Afrykę, a konkretnie Namibię, Botswanę i RPA, tworzy rozbudowane gniazda. Mogą osiągać nawet 7 metrów długości i ważyć tonę. W środku może żyć kolonia nawet 500 osobników.

Tę cechę ptaków oddaje ich grecka nazwa. Philetairus, pochodzi słowa "filetajros", które przetłumaczyć można na "lubiący towarzyszy". Nazwa angielska również oddaje charakter zwierzęcia - sociable weaver oznacza towarzyskiego tkacza.

Zobacz wideo Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach